Connect with us

Poradniki

Czy tanie domeny naprawdę są opłacalne?

internet

W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie prowadzenie firmy bez posiadania strony internetowej. Nasi potencjalni klienci przeważnie w pierwszej kolejności szukają informacji w przeglądarce. Dlatego jest to wymóg konieczny przy prowadzeniu rentownego przedsiębiorstwa. Jednak, aby mieć stronę internetową, musimy najpierw kupić domenę. W tym artykule skupimy się głównie na temacie planowania zakupu domeny. Czy tanie domeny są odpowiednie i zawsze się sprawdzają? Jak ich szukać? O tym wszystkim piszemy w poniższych akapitach!

Czym jest domena?

„Domena” jest jednostkową nazwą funkcjonującą w Internecie. Dzięki domenie użytkownicy mają możliwość odwiedzenia konkretnej, wyszukiwanej strony internetowej. Prościej rzecz ujmując — domeny umożliwiają przeciętnemu użytkownikowi skorzystanie z treści opublikowanych w Internecie. Co oznacza brak domeny? Bez niej musielibyśmy, wchodząc na konkretną stronę internetową, posługiwać się skomplikowanym adresem IP, co byłoby trudne i niepraktyczne. Zauważmy więc, że zawsze przy wyszukiwaniu informacji korzystamy z nazw domen.

W związku z tym, kupno domeny jest pierwszym krokiem w kierunku założenia swojej strony www. Czy cena domeny internetowej jest wysoka i o czym warto pamiętać przy zakupie? O tym w dalszej części artykułu.

Tania domena — jak kupić?

W tym miejscu warto wspomnieć, że domena internetowa składa się z rozszerzenia i nazwy, jaką wybierze właściciel strony. Kupno domeny jest przede wszystkim uzależnione od tego, jaką nazwę i rozszerzenie zamierzamy jej nadać. Na tej podstawie możemy sprawdzić, czy domena, która nas interesuje, jest wolna, czy ktoś nas uprzedził.

Wybierając nazwę domeny, pamiętajmy, że powinna ona być krótka, prosta do zapamiętania i przede wszystkim związana z naszą działalnością. Potencjalny użytkownik nie powinien mieć problemu ze wpisywaniem nazwy domeny w pasek adresu przeglądarki.

Należy w szczególności uważać na domeny z polskimi znakami. Co prawda w teorii, nazwa domeny może składać się z polskich znaków diakrytycznych. Jednak nieświadomy użytkownik może przypadkowo wpisać nazwę bez polskich znaków — wówczas nie trafi na naszą stronę.

Gdy wybieramy rozszerzenie domeny, weźmy pod uwagę obszar, w jakim docelowo ma działać nasza firma. Kiedy prowadzimy działalność międzynarodową, lepsze będzie rozszerzenie „com”. Końcówka “pl” będzie z kolei dobrym rozwiązaniem w przypadku wyłącznie polskich działalności.

Zakup domeny krok po kroku

W pierwszej kolejności warto sprawdzić oferty rejestratorów domen. W wyszukiwarkach domen na stronach www operatorów możemy zweryfikować, czy konfiguracja nazwy i rozszerzenia, na której nam zależy, nie jest zajęta. Jeśli nie, wystarczy dalej postępować zgodnie ze wskazówkami rejestratora.

Wybranie odpowiedniej nazwy bywa trudna, ponieważ duża pula domen najbardziej atrakcyjnych nazw i rozszerzeń bywa już zajęta. Co wtedy? Warto spróbować innych rozszerzeń i modyfikacji, i w miarę możliwości nie używać znaków specjalnych, takich jak myślniki. Może to utrudnić użytkownikowi wyszukanie naszej strony.

Jeśli okaże się, że nazwa i rozszerzenie są zajęte i nie chcemy ich zmieniać, możemy odkupić domenę. Wtedy szukamy właściciela domeny w bazie danych WHOIS. Pamiętajmy jednak, że odkupienie domeny o popularnej nazwie może być bardzo drogie. Wtedy cena domeny internetowej znacznie wzrasta. Zanim więc skontaktujemy się z obecnym właścicielem, musimy realnie wycenić jej wartość, by wiedzieć, ile budżetu możemy na to przeznaczyć.

Warto spróbować dojść do porozumienia z jej właścicielem jeśli jest taka możliwość. Wówczas otrzymamy pierwszeństwo jej zakupu, o ile nazwa się zwolni. Przejmowanie domeny jest możliwe, przykładowo jeśli jest już nieużywana.

Co jeszcze możemy zrobić, poszukując swojej domeny? Sprawdźmy oferty, które udostępniane są na marketach/giełdach domen. Nie poddawajmy się, ponieważ domena jest wizytówką naszej strony internetowej. Zawsze można znaleźć odpowiednie rozwiązanie przy poświęceniu odpowiedniej ilości czasu.

Podobne wpisy

Copyright © zdrajca-film.pl