Grysy granitowe to materiał, który cieszy się ogromną popularnością ze względu na swoje szerokie zastosowanie w aranżacji ogrodu. Taki stan rzeczy wynika z ich korzystnych właściwości – zarówno praktycznych, jak i estetycznych. Ich atrakcyjna kolorystyka przyciąga wzrok i stanowi ciekawy oraz elegancki element dekoracyjny.

Grysy z granitu – w jaki sposób wykorzystać je w ogrodzie?

Granitowy grys to kruszony granit, który w pełni zachowuje cenione właściwości tego materiału. Dzięki pokruszeniu na małe fragmenty może powstać stabilna powierzchnia o wysokich walorach estetycznych. Tym samym z grysów granitowych wykonamy urokliwe ścieżki, udekorujemy rabaty oraz przestrzenie między nimi, stworzymy efektowne dekoracje wokół drzew i krzewów oraz na obrzeżach oczek wodnych. Świetnie komponuje się z rozmaitymi roślinami, a także innymi materiałami budowlanymi i dekoracyjnymi. Warto również podkreślić, że grysy z granitu doskonale sprawdzają się w ogrodach warzywnych ze względu na swoją zdolność do polepszenia drenażu w przypadku gleb, które są zbite bądź też ciężkie.

Cenione właściwości grysów granitowych

Wśród korzystnych właściwości granitowego grysu warto wymienić przede wszystkim wytrzymałość, która cechuje sam granit. Oprócz tego jest odporny na ścieranie, wilgoć, niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym także mrozy, co przekłada się na jego wieloletnią żywotność. Co więcej, na przestrzeni lat nie zmienia swojego wyglądu, a tym samym zawsze spełnia zarówno swoją rolę praktyczną, jak i dekoracyjną. Ze względu na swoją twardość i wytrzymałość grysy z granitu znajdują swoje zastosowanie w wykonywaniu różnego rodzaju nawierzchni, nawet tych, na których panuje duży ruch, jak na przykład podjazdów. Co ważne, materiał ten łatwo jest utrzymać w czystości i w przeciwieństwie do równie popularnego marmuru nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Jego ogromnym atutem jest również termoizolacja, dzięki której latem unikamy powstawania lodu na nawierzchni.

Granitowy grys w służbie roślin

Grysy granitowe są niezwykle popularne w polskich ogrodach, a za takim stanem rzeczy stoją oczywiście ich atrakcyjne właściwości. Jak się jednak okazuje, udekorowanie rabatek tym wyjątkowym materiałem jest korzystne również pod innym względem – rozprowadzenie ich na powierzchni gleby pozwoli zmniejszyć ryzyko pojawienia się niechcianych chwastów, a tym samym zaoszczędzi nam sporo pracy podczas pielęgnacji ogrodu. Tak wykorzystane grysy granitowe tworzą ponadto drenaż, który sprawia, że nasze rośliny możemy podlewać rzadziej, a jednocześnie będą zawsze odpowiednio nawodnione. Warto ponadto zauważyć, że wybierając jasne odcienie granitowego grysu, możemy efektownie podkreślić naturalne piękno naszych roślin.

Wykorzystanie grysów granitowych do wykonania podbudowy

Ze względu na doskonałe właściwości grysów granitowych z powodzeniem możemy je wykorzystać do wykonania trwałej i stabilnej podbudowy – na przykład do tarasu czy miejsca na grill. Tak przygotowana podbudowa sprawi, że woda będzie mogła bez problemu wsiąkać w glebę, przedostając się między szczelinami płyt. Jeżeli chcemy, żeby ona była bardziej solidna, możemy wykorzystać grysy z granitu o dwóch różnych grubościach – najpierw układamy warstwę grubszego, a następnie drobniejszego grysu.

Grysy granitowe – ceny

Na rynku spotkamy się z grysami granitowymi różnych rodzajów, które są uzależnione od tego, skąd pochodzi kamień. Za lokalny produkt zapłacimy mniej niż za grys z odległych części świata, które różnią się jedynie niewielkimi wahaniami w składzie. Warto wiedzieć, że grysy z granitu dostarczone luzem będą się wiązały z niższym kosztem niż w przypadku worków. Jeśli jednak nie potrzebujemy go dużo, będzie to wygodniejsza opcja. Pamiętajmy, że najlepszym miejscem na rozładowanie materiału będzie utwardzona powierzchnia, na przykład kostka lub asfalt, a jeżeli zamawiamy grys w kilku tonach, powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie drogi dojazdowej dla samochodu dostawczego. Obecnie w przypadku tony grysów granitowych ceny wynoszą około 250 złotych.