Connect with us

Poradniki

Jaki powinien być adwokat?

prawnik

Adwokat to zdecydowanie jeden z najtrudniejszych, najbardziej niewdzięcznych, ale i najodpowiedzialniejszych zawodów znanych ludzkości. Praca ta polega na rozwiązywaniu konfliktów pomiędzy klientem a stroną, z którą klient prowadzi sądowy spór. Podstawowym zadaniem adwokata jest udowodnienie racji klienta na podstawie zebranej dokumentacji dowodowej i reprezentowanie go przed sądem. Jakie cechy powinien mieć dobry adwokat? Czym się kierować, wybierając najlepszego adwokata w Katowicach?

Cechy dobrego adwokata

  • Wiedza i kompetencje

Obszerna i aktualna wiedza na temat obowiązujących w kraju przepisów prawnych to bez wątpienia podstawowa i najważniejsza cecha. Dobry adwokat powinien zgrabnie poruszać się w tematyce zagadnień prawnych i, co ważniejsze, umieć wykorzystać wiedzę merytoryczną w praktyce. Prawo to niezwykle obszerna dziedzina, rozwijająca się coraz bardziej z roku na rok. Nie jest możliwe opanowanie tak rozległej wiedzy w całości, dlatego istotne jest również doświadczenie prawnika, które pozwoli mu dokonać selekcji najważniejszych informacji.

  • Dyskrecja

Adwokaci, podobnie jak lekarze, farmaceuci, czy żołnierze, są objęci tajemnicą zawodową. Uściślając, adwokat nie ma prawa ujawnić jakichkolwiek informacji uzyskanych od klienta bez jego zgody. Dyskrecja jest podstawą budowanego między nim a klientem zaufania. Dzięki niej interesant zyska pewność, że prawnik działa na jego korzyść.

  • Zdolność do komunikacji

Podstawą udanej relacji prawnik-klient jest zdolność do porozumienia się. Kluczowe jest odnalezienie wspólnego języka nie tylko z interesantem, ale również ze świadkami czy innymi pracownikami administracji sądowej. Dobry adwokat w Katowicach potrafi dostosować sposób mówienia do swojego rozmówcy tak, aby wytłumaczyć mu skomplikowane prawne kwestie w jak najbardziej przystępny sposób. Komunikatywność przydaje się również podczas wygłaszania przemów przed sądem.

  • Empatia

Dobry prawnik powinien potrafić wzbudzić w interesancie poczucie, że doskonale rozumie jego problem i trudne położenie. Empatia pozwala mu pojąć motywacje, pobudki i uczucia, które kierują innymi osobami. Wówczas jego działania stają się autentyczne i pogłębiają zaufanie. Dodatkowo klient może być pewny, że ma w adwokacie ochronę prawną i czuje się bezpieczniej.

  • Uczciwość i rzetelność

Przed przyjęciem zlecenia prawnik powinien jasno określić kwestie wynagrodzenia za swoją pracę. Nieetyczne jest obiecywanie rzeczy, które są niemożliwe do zrealizowania tylko po to, by uzyskać przychylność klienta. Dobry adwokat to adwokat rzetelny, który nie przedkłada pieniędzy ponad pracę. Każde działanie powinno być zatem umotywowane konkretnym celem, żeby nie generować zbędnych kosztów finansowych i emocjonalnych.

  • Wiarygodność i dobre opinie

Przed dokonaniem wyboru najbardziej odpowiadającego nam adwokata, warto zorientować się w ofercie i poszukać informacji na ten temat w internecie. Dobry prawnik będzie miał stabilną renomę i wysokie opinie, co można łatwo zaobserwować w wynikach wyszukiwania. To pozwoli nam zweryfikować oferty różnych kancelarii adwokackich i znaleźć najlepszego adwokata w Katowicach.

Podobne wpisy

Copyright © zdrajca-film.pl