Connect with us

Poradniki

Jak dobrać drzwi do łazienki?

drzwi

Ludzie zwracają coraz większą uwagę na to, jak urządza swoje łazienki. Nawet przytulny wystrój tak niepozornego wnętrza jest w stanie poprawić nastrój. Jednak, aby projekt w pełni satysfakcjonował właściciela przestrzeni, nie można zapomnieć o żadnym z elementów. Drzwi również do nich należą, ponieważ pełnią bardzo ważne funkcje. Dlatego do ich zakupu należy podejść z należytą starannością. Jakie drzwi do łazienki należy wybrać?

Drzwi do łazienki – jak otwierane powinno być łazienkowe skrzydło? Przepisy prawa budowlanego

Drzwi do łazienki jak wiele innych elementów podlegają obowiązującym przepisom prawa budowlanego. Dlatego przy zakupie należy bezwzględnie wziąć je pod uwagę. Aby skrzydło było zgodne z normami, musi mieć nie mniej niż 0,8 m szerokości i 2 m wysokości w świetle ościeżnicy, posiadać otwory wentylacyjne w jednej z ustalonych form, a także otwierać się w określony sposób.

Jak otwierane powinny być drzwi do łazienki? Zawsze na zewnątrz! Nie można pozwolić sobie na zakup drzwi, które kierują się do wnętrza pomieszczenia. Przy okazji warto wspomnieć, że należy zainwestować w model posiadające zamek. Nie jest to obowiązek wynikający z przepisów prawa budowlanego, ale na pewno pozwoli na to, aby użytkownicy poczuli się bardziej komfortowo, korzystając z łazienki.

Łazienka z oknem lub bez

Na to, jakie wybrać drzwi do łazienki, ma wpływ również fakt, czy w danym pomieszczeniu znajduje się okno czy też nie. Pomieszczenia, w których można pozwolić sobie na ich osadzenie, nie będą potrzebowały dodatkowego oświetlenia, ponieważ w dzień tę funkcję będą pełnić promienie słoneczne. W takim przypadku bez obaw można postawić na zabudowane drzwi, nieposiadające żadnych szyb.

Łazienki, w których nie znajdują się okna, wymagają dostępu do dodatkowych źródeł światła. W takiej sytuacji powinno się wybrać drzwi posiadające różnej wielkości przeszklenia. Tego typu elementy wykonane są z matowego szkła, więc nie ma obaw, że osoba stojąca na zewnątrz dojrzy cokolwiek przez ich strukturę. Z kolei ten rodzaj materiału w jakimś stopniu pozwoli na przepuszczenie światła z pozostałych części domu, dostarczając go ciemnej łazience.

Ościeżnica w drzwiach

Jak dobrać drzwi do łazienki? Aby dokonać właściwej decyzji, należy zwrócić uwagę również na ościeżnicę. To niewielki i niepozorny element, który jest w stanie wydłużyć żywotność całej konstrukcji. Nic więc dziwnego, że coraz częściej spotyka się ościeżnice wykonane z metalu. Solidne, dopasowane do odrzwi są w stanie wytrzymać przez naprawdę długi czas, nawet jeśli skrzydło będzie intensywnie eksploatowane przez osoby korzystające z łazienki.

W starych modelach drzwi na ogół użytkowana jest ościeżnica okleinowa, która stanowi dobre, jednak nie najnowsze rozwiązanie. W przypadku porównania do obecnie wykorzystywanych możliwości na korzyść wychodzi metal. Z jednej strony jest o wiele bardziej wytrzymały niż dotychczasowo używane ościeżnice okleinowe, z drugiej zaś kosztuje o wiele więcej. Z tego względu wiele osób pozostaje przy starych rozwiązaniach.

Wykończenie drzwi

Odwiedzając salon drzwi w Bydgoszczy, można spotkać się z ogromem możliwości. Obecnie oferowane są różne modele skrzydeł do łazienki. Jak więc podjąć decyzję? Aby wybrać właściwy egzemplarz, warto wziąć pod uwagę wspomniane czynniki, a także estetykę całego wystroju. To, jak wyglądają drzwi, również ma bardzo duże znaczenie. W końcu przygotowanie schludnej aranżacji wymaga spójności elementów. Skrzydło musi wyglądać doskonale zarówno od środka pomieszczenia, jak i z zewnątrz. Nie bez wpływu pozostaje odpowiedni sposób wykończenia drzwi.

Na szczęście, bez problemu można znaleźć drzwi, które wpasowują się w stylistykę rustykalną, minimalistyczną, skandynawską, klasyczną oraz jakiejkolwiek innej. Propozycji jest naprawdę dużo. Producenci dążą bowiem do tego, aby jak najlepiej spełnić potrzeby swoich klientów.

Na koniec należy dodać, że ważnym czynnikiem jest to, aby drzwi zostały odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. W ten sposób skrzydło będzie wyglądało doskonale przez dłuższy czas.

Podobne wpisy

Copyright © zdrajca-film.pl