Connect with us

Poradniki

Na czym polega cięcie wodą?

warsztat

Jedną z coraz bardziej popularnych i cieszących się dużym zainteresowaniem technologii obróbki różnego rodzaju materiałów jest cięcie wodą. Ten sposób obróbki przedmiotów i materiałów jest nie tylko szybki, ale także bardzo precyzyjny. Jeśli zastanawiasz się, co to jest cięcie wodą i kiedy warto z niego skorzystać, poniżej znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Cięcie wodą – jak działa i na czym polega?

Technologia cięcia wodą rozmaitych materiałów pojawiła się już na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i zaczęła być stosowana na szeroką skalę. Początkowo proces cięcia odbywał się przy użyciu samej wody, z czasem zaczęto wykorzystywać dodatkowe środki ścierne w celu przecinania twardszych oraz grubszych materiałów. Metoda cięcia wodą polega na  wykorzystaniu strumienia wody pod bardzo wysokim ciśnieniem.

Wiele osób zastanawia się, jakie ciśnienie cięcia wodą będzie optymalne.  Odpowiednio zaprojektowane i dedykowane do tej technologii maszyny sprężają wodę nawet do ciśnienia wynoszącego 3,5 tysiąca barów. Tak przygotowana ciecz zostaje przetransportowana poprzez stalowe rury do głowicy, a następnie za pomocą urządzenia wydostaje się na zewnątrz.

Technologia zakłada dwie możliwości cięcia wodą, które mogą odbywać się za pomocą samej wody lub przy wykorzystaniu dodatkowo określonych tworzyw ściernych. W pierwszej z nich duże znaczenie ma wytworzenie odpowiedniego ciśnienia, które następnie poprzez przekształcenie wpływa na jej moc działania. Im większa prędkość strumienia wody, tym mocniejsze materiały mogą być poddawane obróbce. Cięcie samą wodą będzie sprawdzało się idealnie w przypadku obróbki takich materiałów, jak drewno, panele MDF, sklejki, podzespoły elektroniczne czy żywność.

W przypadku konieczności przecięcia trwalszych oraz twardszych materiałów sama woda nawet podawana pod odpowiednim ciśnieniem może okazać się niewystarczająca. W tym celu do urządzenia podaje się odpowiednie środki ścierne. Najczęściej wykorzystywanym materiałem w tym procesie jest naturalnie występujący granet, czyli granat almandynowy. Cięcie przy wykorzystaniu dodatkowych środków ściernych jest w stanie poradzić sobie z takimi materiałami, jak kamień (w tym także kamienie naturalne), stal, szkło czy ceramika.

Jakie są zalety cięcia wodą?

Cięcie wodą (inaczej określane jako technologia waterjet) jest przede wszystkim bardzo szybkie, wydajne oraz uniwersalne. Dzięki tej technologii przecięte materiały nie wymagają już dodatkowej obróbki z uwagi na to, że krawędzie przecinanych lub wycinanych przedmiotów pozostają gładkie.

Ilość odpadów wytwarzana podczas całego procesu jest znikoma, a co ważne technika ta jest w pełni bezpieczna dla środowiska oraz zdrowia człowieka. Podczas obróbki metodą waterjet nie powstają szkodliwe substancje, takie jak dymy czy gazy. Cięcie wodą pozwala na nieinwazyjną ingerencję, a co ważne, technikę tę można wykorzystywać do wszelkich tworzyw, które mogłyby ulec uszkodzeniu w przypadku standardowych metod. Krawędzie przetwarzanych materiałów nie ulegają niepotrzebnemu i niebezpiecznemu nagrzewaniu się, nie powstają także żadne rozgrzane strefy, a sam poddawany obróbce materiał nie napręża się.

Ile kosztuje cięcie wodą?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje cięcie wodą i czy metoda ta będzie atrakcyjniejsza pod kątem finansowym od pozostałych, tradycyjnych metod. Warto wiedzieć, że na koszt cięcia wodą składa się wiele elementów, do których zaliczyć należy rodzaj materiału poddawanego obróbce, takie parametry jak grubość i kruchość materiału oraz sama złożoność całego projektu.

W tym miejscu warto zauważyć, że koszt cięcia wodą będzie rósł w przypadku grubszego materiału oraz większej złożoności projektu np. takiego, który posiada wiele otworów czy kątów ostrych. Decydując się na cięcie technologią waterjet, warto skorzystać z usług bezpłatnej wyceny oraz mieć na uwadze to, że technologia ta pozwoli zaoszczędzić czas oraz gwarantuje precyzyjnie i dokładnie wycięte kształty, bez uszkodzenia lub odkształcenia poddawanego materiału i jego krawędzi.

Podobne wpisy

Copyright © zdrajca-film.pl