Connect with us

Poradniki

Jak działają kable grzewcze?

kable

Ogrzewanie podłogowe to obecnie bardzo popularna metoda utrzymywania ciepła w pomieszczeniach. Charakteryzuje się dużą wydajnością oraz ma wiele zalet. Ciepło pod podłogą rozprowadzane jest systemem przewodów grzewczych. Daje to możliwość łatwego sterowania temperaturą, która równomiernie rozchodzi się po pomieszczeniu. Kable grzewcze podłogowe wymagają umiejętnego montażu oraz zastosowania odpowiedniej izolacji, pozwala to wykorzystać ich cały potencjał. Z tekstu dowiesz się, jak działają kable grzewcze i kiedy jeszcze można je zainstalować.

Jak kable grzewcze do rur chronią je przed zamarznięciem?

Drugim ważnym zastosowaniem kabli grzewczych jest ochrona instalacji wodnej lub kanalizacji przed zamarznięciem. Zapewnia to komfort użytkowania kluczowych, zewnętrznych instalacji, np. hydrantów lub rynien. Do owijania rur w piwnicach też mogą zostać wykorzystane kable grzewcze. Gorzów Wielkopolski to miasto, w którym z powodzeniem kupisz przewody tego typu do zabezpieczenia swojego domu. To dobry sposób na ochronę instalacji wodnej zimą bez potrzeby spuszczania z niej wody. Przewody grzejne są powszechnie wykorzystywane w zakładach przemysłowych, gdzie chronią lepkie substancje przed ochłodzeniem lub zamarznięciem. Mogą otaczać przewody, którymi płyną tłuszcze – odpowiednia temperatura utrzymywana w instalacji sprawia, że tłuszcz nie osadza się i nie zatyka rur. Ich użycie może ochronić Twoje rynny przed pękaniem oraz daje możliwość korzystania z bieżącej wody na zewnątrz nawet przy ujemnych temperaturach.

Jakie są zalety instalacji kabli grzewczych w podłodze?

Instalacja tego rozwiązania może wydawać się nieco bardziej kłopotliwa oraz skomplikowana, ma jednak wiele zalet, które powinieneś poznać. Docenianą cechą tego rodzaju ogrzewania jest równomierne rozprowadzenie temperatury po pomieszczeniu. W przypadku grzejników często dochodzi do tworzenia się wysokiej temperatury w okolicy punktów grzewczych, np. koło okien, gdzie zamontowane są grzejniki. Wiąże się to ze stratami ciepła oraz z nadmiernym wysuszeniem powietrza w najbliższym sąsiedztwie. Problem z suchym powietrzem jest szczególnie znany miłośnikom roślin doniczkowych.

Kable grzewcze podłogowe stopniowo przekazują ciepło, dzięki temu podłoga jest przyjemna w dotyku, nie dochodzi też do nadmiernego przesuszenia powietrza w pomieszczeniu. Inną zaletą ogrzewania podłogowego jest wpływ na estetykę wykończenia wnętrza. Brak widocznych elementów grzewczych, jakimi są kaloryfery lub rury, może też zwiększyć przestrzeń użytkową, co jest bardzo ważne w małych pomieszczeniach. Grzejniki konwekcyjne zazwyczaj psują aranżację wnętrz i ograniczają możliwości związane z rozmieszczeniem mebli.

Nierównomierne nagrzewanie w pomieszczeniach ma również ważne konsekwencje dla zdrowia domowników – powietrze przemieszcza się, a wraz z nim cząsteczki kurzu i zanieczyszczeń, to bardzo niekorzystne zjawisko zwłaszcza dla alergików. Montaż przewodów grzewczych może też pomóc utrzymać schody przed domem w stanie wolnym od lodu i śniegu, co znacznie zwiększy bezpieczeństwo ich użytkowania.

Kable grzewcze – działanie i sposób montażu

Przewody grzewcze, które montuje się w podłodze, oddają ciepło na zasadzie promieniowania. To rozwiązanie ma wiele zalet. Ciepło jest inaczej odczuwalne niż w przypadku konwekcji (ciepło np. z grzejnika). Uważa się też, że niższa temperatura w pomieszczeniu ogrzewanym przy pomocy kabli grzewczych zapewnia komfort termiczny w porównaniu z tradycyjnymi metodami ogrzewania konwekcyjnego. Aby instalacja była wydajna, należy zastosować odpowiednią izolację podłogi, w której rozłożone zostały kable grzewcze. Działanie izolacji ma na celu zabezpieczyć pomieszczenie przed stratami ciepła, dzięki czemu możesz sporo oszczędzić na ogrzewaniu. Kable grzewcze podłogowe nie mogą też leżeć bezpośrednio na izolacji, może to negatywnie wpłynąć na ich działanie.

Bardzo istotne jest rozmieszczenie kabli względem siebie. Powinieneś zwrócić uwagę na gęstość rozłożenia przewodów w podłodze, zbyt gęste ułożenie może być nieekonomiczne. Za duże odstępy między kablami narażają na powstanie niedogrzanych miejsc, co w konsekwencji wpłynie na wydajność ogrzewania. Sprawdź jakie kable grzewcze w Gorzowie Wielkopolskim polecają firmy branżowe.

Podobne wpisy

Copyright © zdrajca-film.pl