Connect with us

Poradniki

Oryginalny tusz do drukarki czy zamiennik – co wybrać?

drukarka

Prawie wszyscy producenci drukarek wytwarzają i dostarczają na rynek własne linie tuszy. Jednak wiele osób nie korzysta z nich ze względu na wysoką cenę. Oryginalny toner do drukarki jest nie tylko dobry dla Twojego sprzętu, ale również opłacalny z ekonomicznego punktu widzenia. W tym względzie możemy przypomnieć, że każdy producent udziela gwarancji na swoje produkty tylko wtedy, gdy używane są oryginalne części. Podobnie jest w przypadku drukarek konwencjonalnych, które są zaawansowanymi technologicznie urządzeniami wymagającymi odpowiedniego traktowania. Nie należy zapominać o tak ważnym czynniku, jakim jest utrata gwarancji na drukarkę w przypadku stosowania „chińskiego” tuszu. To może zniweczyć wszelkie wyimaginowane oszczędności. Jeśli jedną z zalet zamienników stanowi niższy koszt wydruku, warto zastanowić się, czy jest to opłacalne? Być może oryginalne tusze nie są tak drogie?

Kalkulacja kosztów daje nam odpowiedź, czy używanie oryginalnych tuszy do drukowania to droga inwestycja.

Oryginalne tusze do drukarki – zalety

Wśród korzyści płynących z używania nieoryginalnego tuszu zazwyczaj wymienia się jego niski koszt. Oryginalne tonery są średnio o 30% (czasem 50%) droższe w porównaniu z lepszymi lub gorszymi jakościowo zamiennikami. Nie ma sensu wybierać bardzo tanich substytutów, ponieważ nie ma pewności, że drukarka będzie działać stabilnie i produkować wysokiej jakości wydruki. Następnie przyjrzymy się średniej konsumpcji. Wartość ta jest zwykle obliczana na koniec miesiąca. Obejmuje m.in. zużycie tuszu na pompowanie głowic (zwykle przy rozruchu i kilkakrotnie w trakcie pracy). W tym przypadku pobór atramentu oryginalnego jest niższy, ponieważ głowice drukujące muszą być rzadziej czyszczone i zużywają mniejszą ilość atramentu. Zużycie oryginalnych tuszy będzie niższe również ze względu na specjalne składniki, które nie pozwolą na wysychanie i zaklejanie się tuszu w głowicy drukującej. Ponadto zapewniają one niezmiennie dobre wyniki drukowania oraz bezproblemową eksploatację drukarki.

A co otrzymujemy, stosując nieoryginalne (tanie) tusze do drukarki? Po pierwsze – takie atramenty od razu stają się bardziej płynne niż oryginalne. Nie zapobiega to częstym sesjom „oczyszczania” głowicy drukującej, a w konsekwencji zużycie atramentu jest większe niż w przypadku oryginału. Wymaga się większej ilości tonera nie tylko ze względów technicznych, ale również w celu utrzymania jakości wydruku. Ponadto, istnieją inne problemy związane z używaniem zamienników, jak rozprowadzanie atramentu na papierze, smużenie się podczas drukowania (nierówności), niespójne odcienie kolorów (mogą się różnić w zależności od partii) czy zatkanie głowicy drukującej. Dzięki temu to właśnie oryginalny tusz do drukarki zapewni spójność druku i jakość efektu końcowego dzięki wysokiemu nasyceniu kolorów, stabilnej formule atramentu oraz zmniejszonemu zużyciu.

Tusze i materiały

Na podstawie średniego zużycia i kosztu tuszy do drukarki można określić cenę wydruku. Oczywiście będzie wyższa, gdy używasz oryginalnych tonerów, jednak nie będą to ogromne kwoty. Na koszt druku składa się nie tylko sam tusz. W rzeczywistości atrament stanowi od połowy do jednej czwartej ceny.

Inne komponenty wchodzące w skład ostatecznej kwoty to średnia wielkość druku, wymiana lub naprawa głowic drukujących, bieżący serwis techniczny, a także wysokiej jakości materiały. W razie potrzeby możemy dodać inne wydatki, które również wpłyną na koszt wydruku, ale nie będą się różnić w przypadku oryginalnego atramentu i zamienników. Jednak przy użyciu atramentu oryginalnego na tej liście z pewnością nie znajdziemy kosztów wymiany głowic drukujących oraz konserwacji w takim samym zakresie, w jakim występują one przy użyciu tanich zamienników.

Okres gwarancji na głowicę drukującą może zazwyczaj wynosić do 3 lat. Wydawanie pieniędzy na jej wymianę podczas używania oryginalnego atramentu w pracy na pewno nie będzie konieczne przez co najmniej pierwszy rok (w skrajnych przypadkach zostanie ona wymieniona w ramach gwarancji). Oszczędności są więc znaczne.

Podobne wpisy

Copyright © zdrajca-film.pl