Connect with us

Poradniki

Jak sprawdzić PH gleby?

gleba

Uprawa i pielęgnacja roślin wymaga odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Co więcej, gromadząc oba te zasoby, nadal nie ma pewności, że posadzone egzemplarze będą rosły w prawidłowy sposób w momencie, gdy nie zostaną zapewnione im odpowiednie warunki.

Na optymalne warunki składa się wiele czynników. Tym, o którym na pewno nie można zapominać, jest prawidłowy odczyn ziemi. Jak sprawdzić pH gleby i czy istnieje taka możliwość w domowych warunkach? Warto przyjrzeć się bliżej tej kwestii.

Czym jest pH gleby? Jak sprawdzić jego wartość?

Procesy, które zachodzą w gruncie, określają konkretne warunki i mają wpływ na to, czy uprawiane rośliny będą zdrowe. Jedną z najbardziej istotnych właściwości jest pH gleby czyli, innymi słowy, “kwasowość”. Każdy, kto choć trochę interesuje się ogrodnictwem lub rolnictwem, z pewnością słyszał o odczynie gleby.

Szczególnie rolnicy, którzy posiadają duże powierzchnie ziemi uprawnych oraz każdego roku zbierają spore plony, muszą dbać o to, aby gleba zawsze posiadała optymalne pH. Można skutecznie o to zadbać, używając odpowiednich nawozów.

Każda z roślin preferuje inny odczyn gleby. Dlatego warto wiedzieć, że istnieje coś takiego jak skala pH. W najprostszym tłumaczeniu jest to rodzaj pewnej miary, która mieści się w przedziale od 0 do 14. Na jej podstawie istnieje możliwość ustalenia zasadowości lub kwasowości gruntu. Bardzo ważna jest więc kwestia kontroli pH gleby. Jak sprawdzić ten parametr?

Jak zmierzyć pH gleby?

Badanie pH gleby powinno być wykonywane regularnie, a na pewno raz w roku. Najlepszą porą na tego typu działania jest okres zaraz po zimie, czyli najlepiej wczesna wiosna. Warto mieć na uwadze, że odczyn ziemi nieustannie się zmienia, dlatego wymaga stałej kontroli. Na szczęście istnieje kilka metod na to, jak sprawdzić pH gleby domowym sposobem.

Sprawdzanie odczynu w domowych warunkach niestety nie pozwala dokładnie określić wartości, natomiast dzięki temu można się dowiedzieć np. tego, czy ziemia jest zasadowa, kwaśna lub obojętna. Na wyposażeniu praktycznie każdego domu można znaleźć takie produkty jak ocet, soda oczyszczona i słoiki. Dzięki nim istnieje możliwość przeprowadzenia pomiaru w domowych warunkach.

Na samym początku należy pobrać próbki ziemi, wsypać je do słoiczków, a następnie zalać wodą destylowaną oraz potrząsnąć w taki sposób, aby powstało “błoto”. Potrzebujemy dwóch takich prób. Do jednego ze słoików wlewamy ocet, a do drugiego dodajemy nieco sody oczyszczonej.

Gdy w próbce z dodatkiem octu zaczynają pojawiać się bąbelki, świadczy to o tym, że gleba posiada odczyn zasadowy. Zaobserwowanie piany w słoiku z sodą oczyszczoną oznacza, że ziemia ma kwaśne pH. Brak jakiejkolwiek reakcji w obu naczyniach mówi o tym, że grunt posiada odczyn obojętny.

Kwasowość i zasadowość – sposoby pomiarów

Osoby, którym zależy na bardziej precyzyjnym sprawdzeniu kwasowości i zasadowości gleby, mogą być spokojne, ponieważ istnieje kilka innych sposobów, które w znaczącym stopniu różnią się od tych wykorzystywanych w domowych warunkach. Pomiary można wykonać przy użyciu:

  • papierka lakmusowego – zestaw jest dostępny praktycznie w każdej aptece i sklepie ogrodniczym. Pomiar polega na zanurzeniu papierka w odczynie oraz przyklejenie go do ścianki naczynia – po około 45 min wiadomo już, jaki odczyn posiada gleba;
  • kwasomierza z płynem Helliga – na ceramicznej płytce z rynienką należy umieścić próbkę ziemi, a następnie wlać dołączony w zestawie płyn Helliga. Po kilku minutach roztwór zmieni barwę, a skala na kwasomierzu pozwoli precyzyjnie określić pH gleby;
  • mierników mechanicznych – są dostępne w sklepach ogrodowych. Wystarczy wbić urządzenie w ziemię, a na wyświetlaczu pojawi się dokładna wartość aktualnego pH gleby.

Warto pamiętać, że optymalne pH gleby pozwala na osiągnięcie odpowiedniej rozpuszczalności składników mineralnych, które są niezbędne roślinom do prawidłowego rozwoju.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://industria.eu/

Podobne wpisy

Copyright © zdrajca-film.pl