Niezbędna w ogrodzie, lesie i na drodze. Mowa o saperce. Z poniższego artykułu możesz dowiedzieć się, jakie są jej rodzaje i czym kierować się podczas szukania idealnego dla siebie modelu.
Saperka – co to?
Swoją nazwę saperka zawdzięcza swojemu pierwotnemu przeznaczeniu. Mianowicie była wykorzystywana przez saperów do wykopywania min. Jest to niewielka łopata o małej głowni i krótkim stylisku. Dzięki temu jest łatwa i wygodna w użytku, jednak nie kosztem jakości produktu. Może się ona przydać na wielu polach tematycznych. Warto tu wymienić między innymi prace w ogrodzie, obozowanie pod gołym niebem (zarówno harcerstwo jak i survival) czy wreszcie jazdę samochodem.
W czasie jazdy saperka pomoże Ci podczas obfitych opadów śniegu, czy w razie utknięcia w błocie. W ogrodzie umożliwi sprawne i bardzo wygodne kopanie. Z kolei w harcerstwie czy survivalu może z powodzeniem zastąpić siekierę. Survivalowe modele często są ząbkowane po bokach. Mogą być także wykorzystywane jako zamiennik dla toporków.
Saperka w ogrodzie
Do prac w przydomowym ogródku nie potrzebujesz niezniszczalnej łopaty. Nie będzie też zmartwieniem obciążenie plecaka (niezbędny czynnik dla survivalowców). Dlatego do prac w ogrodzie w zupełności wystarczą saperki ogrodowe. Wykonane na przykład ze stali węglowej się długoletnią eksploatacją. Nie mają jednak wojskowej klasy wytrzymałości, przez co nie będą najlepszym wyborem dla osób planujących kilkudniowe obozowanie w górach czy dla żołnierzy w rejonie działań wojskowych.
Modele ogrodowe często są składane. Zwiększa to wygodę transportu, na przykład w przypadku wypadu na ogródek działkowy. Jednak nie jest to czynnik konieczny do uwzględnienia przy wyborze.
Podczas prac ogrodowych saperka posłuży między innymi do wykopywania dziur pod słupki. Przyda się także podczas wszelkiego kopania w ziemi. Ze względu na łatwość operowania i małą głownię, pozwoli szybko i wygodnie wykopać otwory. Małe rozmiary łopaty pozwalają na większą precyzję w pracy przy mniejszych otworach.
Dla kierowców
Utknięcie w śniegu czy błocie jest sytuacją niepożądaną przez wszystkich kierowców. Jednak niestety się zdarza i trzeba być na to gotowym. Rozwiązaniem jest tutaj saperka. Dzięki małym rozmiarom można komfortowo przewozić ją w samochodzie, np. w schowku. Przewożenie dużej łopaty byłoby samo w sobie niewygodne. Dodatkowym utrudnieniem byłaby praca z nią, kiedy potrzebują Państwo szybkiego tempa pracy.
Warto zwrócić uwagę na uchwyt. Podczas walki z błotem uchwyty gorszej jakości mogą niestety nie wytrwać. Prawdopodobnie lepiej sprawdzi się tu uchwyt metalowy, niż drewniany. Dużą rolę odgrywa fakt, że metale nie przemakają, a przez to nie miękną.
Pod gołym niebem
Wybierając się na wyjazd harcerski, survivalowy czy bushcraftowy, trzeba być bardzo solidnie przygotowanym. Muszą Państwo uwzględnić masę swojego plecaka. Każdy dodatkowy kilogram to większe i niepotrzebne utrudnienie. Saperka wiele tutaj ułatwia. Jak wspomniano wyżej, może zastąpić toporek i/lub piłę, jednocześnie nadal będąc łopatą. Parafrazując marketingowe hasło – trzy urządzenia są w masie jednego. Dzięki temu możliwe będzie rąbanie drewna na ognisko czy wykopanie otworu do pozyskiwania wody.
Tutaj ogromną rolę odgrywa wytrzymałość. Dlatego najlepiej zrobią Państwo, wybierając produkt o wojskowej klasie wytrzymałości. Jeśli produkt spełnia wymogi Ministerstwa Obrony Narodowej, oznacza to, że jest przeznaczony dla żołnierzy. A oni z kolei muszą używać sprzętu najwyższej jakości. Warto także sprawdzić, co oferuje taki produkt. Niektóre mogą być nie tylko piłą i toporkiem, ale posiadać także kompas.
Z wykrywaczem
Jeśli poszukujesz skarbów, również powinieneś wybrać modele wojskowe czy przynajmniej harcerskie. Może być tak, że przyjdzie Ci kopać w bardzo ciężkim podłożu, któremu sprostać może tylko bardzo ostra głownia. Nie bez znaczenia jest tu masa, ponieważ w poszukiwaniu skarbów może zajść konieczność przejścia wielu kilometrów.