Connect with us

Poradniki

Na czym polega szalowanie?

rusztowanie

Szalowanie stosowane jest we wszystkich sytuacjach, w których projekt domu zakłada wykonanie monolitycznej konstrukcji z betonu. Rozstawianie szalunków jest wtedy jednym z najważniejszych etapów budowy. Szalowanie jest również określane jako deskowaniem, czyli wykonaniem specjalnej formy, której najważniejszym zadaniem jest nadanie odpowiedniego kształtu mieszance betonowej.

W jakim celu wykonuje się szalunki?

W przypadku wykonywania szalunku fundamentowego konieczne jest utworzenie deskowania ław i ścian. Po wykonaniu odpowiedniego wykopu wstawiane są do niego szalunki ław i ścian. Wysokość i szerokość szalunku powinna być taka sama jak wymiary ław. Szalunki wymagają odpowiedniego ustabilizowania za pomocą różnych elementów, np. drutu, aby wytrzymały napływ i ciężar mieszanki betonowej. Dużym udogodnieniem w przebiegu prac budowlanych jest wynajem szalunków. W przypadku budowy domu jednorodzinnego wynajem szalunków to łatwy, sprawdzony i szybki system, więc jest to rozwiązanie optymalne.

Szalowanie polega na wykonaniu konstrukcji tymczasowej, w żadnym wypadku nie należy jednak jej bagatelizować, ponieważ dokładność wykonania szalunków przekłada się bezpośrednio na solidność wykonywanych konstrukcji. Od odpowiednio wykonanych w szalunkach fundamentów zależy solidność i wytrzymałość całego domu. Metoda wykonania szalowania fundamentów jest uzależniona od warunków geologicznych, od rodzaju i nośności gleby, a także od głębokości przemarzania gruntu.

Rodzaje szalunków

Szalunki systemowe są wykorzystywane przy szalowaniu ściennym oraz stropowym. Szalunki ścienne zbudowane są zazwyczaj z płyt, posiadają konstrukcję stalową albo aluminiową, łączenie odbywa się za pomocą klamer, a w narożnikach stosowane są profile metalowe. Wynajem szalunków systemowych do wykonania stropów pozwala na uzyskanie powierzchni betonowej w bardzo dobrym stanie, nie wymaga ona żadnych dodatkowych wykończeń. Dużą zaletą szalunków systemowych jest to, że konstrukcję przygotowuje się o wiele szybciej niż np. szalunków z desek.

Szalunki z płyt najczęściej wykonywane są z płyt OSB albo MFP, stosowana jest również sklejka szalunkowa, która zazwyczaj jest jeszcze laminowana impregnowana specjalnym papierem. Szalunki z płyt można stosunkowo szybko przygotować, ale są one wykorzystywane głównie do szalowania betonowych stropów.

Szalunki z desek to najpopularniejszy i najtańszy system szalowania. Cały proces wykonania szalunków z desek, najczęściej sosnowych, jest jednak bardzo pracochłonny. Do podparcia takich szalunków potrzebne są jeszcze drewniane stemple. Po rozmontowaniu i oczyszczeniu desek można je wykorzystać powtórnie do szalowania albo do innych prac budowlanych, aby zminimalizować koszty. Drewno nie łączy się na stałe z betonem, dlatego konstrukcję można w łatwy sposób rozmontować.

Szalunek styropianowy to konstrukcja tracona, wykonana ze styropianu, która charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi i pozwala na wyeliminowanie mostków termicznych. Montaż takich szalunków jest prosty i szybki, mogą one przybierać różne kształty i są bardzo dokładne.

Na co lepiej się zdecydować – wynajem szalunków czy kupno?

Zakup szalunku związany jest z poniesieniem sporych kosztów, dlatego lepiej, jeśli zdecydujesz się na wynajem szalunków. Kupno szalunku może być dobrym rozwiązaniem dla firm, które zawodowo wykonują tego rodzaju prace budowlane. Wynajem szalunków obejmuje zazwyczaj okres jednego miesiąca, jest to optymalny czas, aby beton został wylany i aby prawidłowo odbył się proces wiązania budulca. Szalunek jest zdejmowany, kiedy beton odpowiednio stwardnieje i będziesz miał pewność, że całość jest wystarczająco stabilna. Szalunek systemowy charakteryzuje się uniwersalną siecią zastosowanych elementów, co pozwala na użycie ich wystarczającej, ale niewielkiej ilości. Wykonując szalunek samodzielnie, musisz wziąć pod uwagę, że oprócz części składowych szalunku potrzebne będą jeszcze gwoździe i inne narzędzia niezbędne do jego wykonania.

 

 

Podobne wpisy

Copyright © zdrajca-film.pl