Connect with us

Poradniki

Na co zwrócić uwagę wybierając opiekunkę do osoby niepełnosprawnej?

niepełnosprawność

Niepełnosprawność niejednokrotnie wiąże się z koniecznością zintensyfikowanej pracy na rzecz zapewnienia członkowi rodziny jak najlepszych warunków bytowych i stosownej rehabilitacji. Zbyt duże obciążenie opiekuna osoby niepełnosprawnej może prowadzić do wypalenia w tej roli, dużej frustracji i poczucia nienależytego spełniania swoich obowiązków. Ważnym krokiem wtedy jest odnalezienie jak najlepszej pomocy w postaci zatrudnienia w tej roli osoby trzeciej.

Opieka nad osobami niepełnosprawnymi w Warszawie – kompetencje twarde

Kompetencje twarde odnoszą się do posiadanej przez pracownika wiedzy teoretycznej, świadomości, z jakimi osobami będzie on pracował na tym stanowisku oraz jakie trudności może on napotkać. Praca ta wymaga posiadania kompetencji w zakresie natury danej choroby lub dolegliwości, z którymi opiekun może się zetknąć. Istotne jest, by posiadać świadomość, jak praca powinna przebiegać i jakie umiejętności są w niej pożądane. Odpowiedzialna osoba zatrudniona w roli opiekuna ma świadomość, iż praca ta bywa wymagająca fizycznie, dotyczy pomocy w zapewnieniu codziennej higieny oraz wysokiej dbałości o stosowanie leków o określonej porze. Potencjalnego pracownika warto zaprosić na spotkanie zapoznawcze i dzień próbny, podczas którego można zweryfikować jego predyspozycje do oferowanego stanowiska pracy.

Opiekun osoby niepełnosprawnej w Warszawie – doświadczenie

Doświadczenie w roli opiekuna osoby niepełnosprawnej, szkolenia lub dodatkowe kwalifikacje są zawsze dużym atutem, na który należy zwrócić uwagę. Dzięki temu jesteśmy w stanie dowiedzieć się, czy potencjalny pracownik będzie spełniał nasze wymagania i czy pełnił w przeszłości podobne obowiązki. Bardzo dobrą praktyką jest sprawdzanie referencji oraz poprzednich miejsc zatrudnienia np. poprzez poproszenie o dostarczenie CV. Osoby, które miały już do czynienia z pracą z osobami niepełnosprawnymi mają rozeznanie, co będzie należało do ich obowiązków oraz czy jest to praca, która przynosi im satysfakcję. Jeżeli potencjalny pracownik piastował już stanowisko opiekuna – warto rozeznać się, co takiego się wydarzyło, iż praca ta nie jest pełniona do dziś.

Opieka nad osobami niepełnosprawnymi w Warszawie – kompetencje miękkie

Kompetencje miękkie to umiejętność empatyzowania z rodziną i osobą niepełnosprawną, duża otwartość i ciekawość drugiego człowieka oraz ogromne zrozumienie dla jego wyjątkowych potrzeb. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż bardzo duże znaczenie ma stosunek chorego do potencjalnego opiekuna i to powinno być kwestią decydującą podczas jego wyboru. Zaufanie, nić porozumienia oraz przyjazne nastawienie to aspekty, na które należy zwrócić wyjątkową uwagę. Cechami pożądanymi, których należy szukać u opiekuna osoby niepełnosprawnej w Warszawie jest odpowiedzialność, skrupulatność, szczerość, troskliwość o potrzeby drugiego człowieka oraz cierpliwość podczas wykonywania codziennych obowiązków związanych z tym stanowiskiem. Niejednokrotnie kompetencje miękkie okazują się tymi, które sprawią, że wybór padnie na osobę mniej doświadczoną, ale sprawiającą wrażenie godnej zaufania i świetnie sprawdzającej się w kontakcie z chorym.

Podobne wpisy

Copyright © zdrajca-film.pl