Karta sieciowa jest jednym z najmniejszych, ale jednocześnie najważniejszych elementów wchodzących w skład laptopa. To właśnie dzięki niej Twoje urządzenie może połączyć się z internetem bez użycia kabla, odbierając sygnał przesyłany przez bezprzewodowy router. Karta Wi-Fi może być wbudowana w płytę główną lub pracować jako urządzenie zewnętrzne za pośrednictwem portu USB. Ten mały element odbiera sygnał i komunikuję się z siecią, dzięki czemu masz stały dostęp do internetu w laptopie. Objawem nieprawidłowo działającej karty sieciowej może być przerywanie sygnału lub całkowita utrata połączenia. Jeżeli dodatkowo system operacyjny nie rozpoznaje komponentu, to zapewne będzie trzeba go wymienić.

Zepsuta karta sieciowa

Dopóki karta Wi-Fi działa, tak naprawdę nie zauważa się jej obecności. Jednakże w sytuacji, gdy ulega ona awarii, a połączenie z internetem jest utrudnione lub niemożliwe, użytkownik od razu odczuwa tego efekty. Powody zepsucia się karty mogą być bardzo zróżnicowane. Może to być uszkodzenie mechaniczne, ale równie dobrze przyczyna czasami jest ukryta nieco głębiej. Na przykład nagły skok napięcia może przyczynić się do uszkodzenia elektrycznego karty Wi-Fi. Z kolei nieprawidłowa obsługa lub awaria chłodzenia wpływa na uszkodzenie termiczne tego komponentu. Nawet jeżeli karta nie ulegnie całkowitemu zniszczeniu, to tego typu problemy oddziałują na jej wydajność.

Przerywanie połączenia internetowego staje się wtedy smutną codziennością, a chyba nie trzeba nikogo uświadamiać, jak irytujące jest to zjawisko. Sama żywotność karty sieciowej nie jest mierzalna, bo zależy od eksploatacji. Aby jednak maksymalnie wydłużyć czas pomiędzy wymianami, warto odpowiednio dbać o komputer i podczas przeglądów zwracać na nią szczególną uwagę. Wszystkie alarmujące sygnały należy konsultować ze specjalistą. 

Jak wymienić kartę Wi-Fi w laptopie?

Zazwyczaj karty Wi-Fi wymienia się ze względu na awarię, zdecydowanie rzadziej spotykana jest ich modernizacja. Jednakże ten drugi zabieg również jest czasem stosowany ze względu na ogromny wpływ na wydajność, zasięg i przepustowość łącza. Zazwyczaj cały proces rozpoczyna się od poszukiwania nowej karty Wi-Fi. Warto zwrócić uwagę na jej rozmiar, choć na rynku są dostępne adaptery, które umożliwiają umieszczenie mniejszego modelu w większym otworze. Cały proces wymiany jest stosunkowo prosty, ale niezbędne będą pewne umiejętności manualne. 

Wymiana karty Wi-Fi w laptopie wiąże się z ingerencją w obudowę komputera. Zalecane jest więc odłączenie zasilacza i wyjęcie baterii. Następny krok to otworzenie obudowy i zlokalizowanie karty sieciowej, która zazwyczaj znajduję się w okolicach płyty głównej. Przed odłączeniem zepsutego egzemplarza warto zanotować lub zrobić zdjęcie sposobu podłączenia. Teraz można przejść do odłączania anten, po czym karta sama wyskoczy z gniazda. Przy wkładaniu nowej pamiętaj o dopasowaniu styków i umieszczeniu jej na miejscu z należytą ostrożnością, bo jest ona skonstruowana tak, aby pasowała tylko w jeden sposób. Po osadzeniu komponentu wkręć śrubki, podłącz anteny i zamknij obudowę. Po skręcaniu laptopa możesz go włączyć i zaktualizować sterowniki, o ile system nie zrobił tego automatycznie.

Gdzie wymienić kartę Wi-Fi?

Wymiana karty Wi-Fi w laptopie nie jest zbyt często wykonywaną naprawą, ale gdy już ten komponent zawiedzie, nie można tego zignorować. Bezprzewodowy dostęp do sieci jest w dzisiejszych czasach podstawą, bo prawie wszystko wykonuje się za pomocą internetu. Jeżeli nie jesteś w stanie sam poradzić sobie z problemem dotyczącym karty sieciowej, to idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie profesjonalny serwis komputerowy. 

Skorzystaj z wymiany karty Wi-Fi w laptopie – serwis24.org to miejsce, które ma świetnych specjalistów i doświadczenie w tego typu naprawach. Dlatego jeżeli podejrzewasz uszkodzenie tego komponentu, pamiętaj, że tego typu awarię można naprawić. Skontaktuj z serwisem, a następnie poczekaj na ekspertyzę i wycenę usługi. Tym sposobem dalej będziesz mógł bezproblemowo korzystać ze swojego sprzętu.