Connect with us

Poradniki

Naprawa telefonu z serwisu czy na własną rękę?

Współczesne telefony są zaawansowanym elektronicznie sprzętem, który może być podatny na uszkodzenia czy awarie. Dlatego kiedy zepsuty telefon odmawia posłuszeństwa, pojawia się pytanie, jak go naprawić, czy będzie to opłacalne. Czy naprawa telefonu powinna być wykonana w serwisie telefonów, czy lepiej zrobić to na własną rękę? Jak z diagnostyką, częściami zamiennymi, narzędziami? Sprawdź, kiedy serwis naprawy telefonów jest konieczny, a które naprawy można wykonać w domu.

Diagnostyka zepsutego telefonu

Zanim naprawa telefonu będzie możliwa, bardzo ważny jest etap diagnostyki. Zepsuty telefon może bowiem wymagać szerszych działań niż te, na które wskazują pobieżne oględziny. Ma to często miejsce w przypadku napraw telefonów po upadku czy zalaniu. Tego typu uszkodzenia mechaniczne sieją duże spustoszenia w telefonie. Profesjonalny serwis naprawy telefonów może nie tylko zdiagnozować wszystkie usterki, ale także dokonać wyceny naprawy telefonu oraz jej opłacalności. 

Warunki naprawy telefonu i profesjonalne narzędzia

Nowoczesne konstrukcje telefonów są wyjątkowo złożone, a zarazem kompaktowe. W urządzeniach o grubości kilku milimetrów mieści się zaawansowany komputer, zespół aparatów fotograficznych, wydajna bateria, moduły komunikacyjne i wyświetlacz z panelem dotykowym. Rozłożenie i ponowne złożenie telefonu wymaga specjalnych warunków, a także profesjonalnych narzędzi. Mogą być one uzależnione nawet od marki czy modelu urządzenia, dlatego należy dysponować odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w temacie, aby nie uszkodzić sprzętu.

Jakie części do naprawy telefonu?

Kolejną kwestią, którą warto poruszyć gdy zastanawiasz się, czy samodzielnie naprawić zepsuty telefon, czy lepiej zlecić to serwisowi telefonów, są części zamienne. Choć w internecie można kupić niemal każdy element urządzeń, zwykle nie masz pewności co do jego pochodzenia albo jakości. Co więcej, przeważnie gwarancja udzielana jest na krótki okres albo zakłada jedynie profesjonale użycie. Zakup wyświetlacza do telefonu to często koszt nawet kilkuset złotych, a bez specjalnych rozwiązań gwarantujących bezpyłowe warunki ciężko o profesjonalną naprawę i uzyskanie efektu jak nowy telefon. Najczęściej kupowane i poszukiwane części do serwisu telefonów to:

 • panel przedni, wyświetlacz – ekran,
 • złącze ładowania.
 • bateria,
 • głośnik i mikrofon,
 • ramka telefonu,
 • przyciski.

Jakość części zamiennych w naprawie telefonów odgrywa równie ważną rolę, co sam serwis telefonów. Dlatego warto zadbać, by stały one na najwyższym poziomie.

Dlaczego serwis naprawy telefonów to dobry wybór?

Uwzględniając wszystkie wspomniane wcześniej kwestie, zepsuty telefon najczęściej powinien trafiać do serwisu naprawy telefonów. Nowoczesne urządzenia o wartości często nawet kilku tysięcy złotych wymagają doświadczenia i w pełni profesjonalnego podejścia. Zostawiając telefon w rękach doświadczonego serwisanta, masz pewność, że będzie obsługiwał go zgodnie z zaleceniami serwisowymi, wykorzystując nowoczesny sprzęt. Serwis telefonów w ramach naprawy bardzo często uwzględnia kilka ważnych etapów:

 • szczegółową diagnostykę zepsutego telefonu i jego kluczowych podzespołów,
 • wycenę naprawy i kalkulacja opłacalności działań,
 • naprawa telefonu zgodnie z ustaleniami z klientem,
 • w razie zmian, pojawienia się nowych symptomów – stały kontakt z właścicielem urządzenia,
 • zakończenie naprawy, raport serwisowy i gwarancja serwisowa.

Mimo iż naprawa telefonu w dobrym serwisie telefonów to często spory wydatek, może się ona okazać znacznie bardziej opłacalna niż samodzielne próby serwisowania urządzeń.

Kiedy serwis telefonów na własną rękę ma sens?

Czy w takim razie samodzielna naprawa telefonu ma uzasadnienie, w jakich przypadkach może okazać się lepszym wyjściem? Najczęściej samodzielnie można naprawić zepsuty telefon starszego typu, który nie ma tak złożonej i kompaktowej budowy. W klasycznych telefonach komórkowych wymiana baterii czy fizycznej klawiatury może okazać się prosta i niewymagająca precyzji. Samodzielna naprawa telefonu będzie także dobrym pomysłem, gdy masz doświadczenie w naprawach elektroniki, dysponujesz odpowiednimi warunkami albo telefon i tak nie będzie już przeznaczony do użytku.

Podobne wpisy

Copyright © zdrajca-film.pl