Connect with us

Poradniki

Sprawdzenie samochodu przed kupnem w Lublinie

samochód

Jednym z największych wyzwań w życiu kierowcy jest nabycie używanego samochodu. Zastanawiasz się, jak uniknąć kupowania kota w worku, zwłaszcza gdy po raz pierwszy zdecydowałeś się na auto z drugiej ręki i nie masz dużego doświadczenia? Polski rynek samochodów używanych jest mocno rozbudowany, dlatego możesz przebierać spośród tysięcy ofert. Co, jeśli okaże się, że wymarzony pojazd jest wystawiony na sprzedaż 200 albo 500 kilometrów od Ciebie? Trudno poprosić sprzedawcę o przywiezienie i pokazanie samochodu na jego koszt. Z tego względu warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy obejmującej sprawdzenie auta jeszcze przed jego kupnem. Ile kosztują poszczególne opcje?

Ile kosztuje sprawdzenie auta przed kupnem?

  • Sprawdzenie samochodu w ASO — ok. 450 zł. Autoryzowane stacje obsługi przez wielu uważane są za jedno z najlepszych miejsc do skontrolowania stanu technicznego auta. Atutem ASO są przede wszystkim wyszkoleni mechanicy, którzy mają doświadczenie z daną marką — samochód jest zazwyczaj pod opieką kilku fachowców z różnych obszarów. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko pominięcia ważnych szczegółów. Profesjonaliści mają odpowiedni sprzęt do sprawdzania usterek. U dealera poznasz historię serwisową konkretnego egzemplarza (jeśli naprawa została wykonana w autoryzowanym serwisie). Minusem sprawdzenia samochodu w autoryzowanej stacji obsługi jest wyższa cena. Problemem może być również niska dostępność terminów. Czasami pracownicy odradzają kupowanie danego egzemplarza, aby nie ponosić odpowiedzialności za decyzję o zakupie. Jeżeli ASO nie stwierdzi poważnej wady, możesz dochodzić swoich praw w sądzie.
  • Sprawdzenie pojazdu na SKP (Stacji Kontroli Pojazdów) — ok. 150 zł, jednak nie sprawdzimy w ten sposób więcej, niż stanu układu kierowniczego, podwozia czy hamulców.
  • Sprawdzenie auta w niezależnym warsztacie — ok. 250 zł. Kupujesz samochód o stosunkowo niewielkiej wartości rynkowej, powiedzmy 7000 zł? Jeśli nie chcesz samodzielnie oceniać stanu technicznego tego pojazdu, rozsądne wydaje się skorzystanie z pomocy niezależnego specjalisty serwisu samochodowego. To rozwiązanie jest tańsze niż wizyta w autoryzowanym punkcie, gdzie cena zaczyna się od 250 zł.
  • Ile kosztuje sprawdzenie samochodu przed kupnem u mobilnego eksperta? To wydatek rzędu ok. 450 zł. Rzeczoznawcy działają i kontrolują auta w całym kraju. Dzięki temu kupujący nie musi tracić czasu ani pieniędzy na dojazd do sprzedającego. Ponadto specjalista umawia się na spotkanie ze sprzedawcą, nie z Tobą. W większości przypadków (w zależności od sprzedawcy) samochód jest sprawdzany przed zakupem w ciągu 24 godzin od przyjęcia zamówienia. Eksperci mogą skontrolować stan aut z drobnymi uszkodzeniami czy usterkami powypadkowymi. Taka możliwość nie istnieje natomiast w przypadku stacji diagnostycznej.
  • Samodzielna ocena stanu technicznego auta — koszt dojazdu do sprzedawcy. Jest to opcja najtańsza, ale i wymagająca wiedzy oraz doświadczenia. Samochody zarejestrowane w Polsce można bezpłatnie sprawdzić na rządowej stronie historiapojazd.gov.pl. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji w odpowiednich polach, aby otrzymać raport dotyczący pojazdu.

O czym pamiętać przy sprawdzaniu samochodu przed kupnem w Lublinie?

Jest wiele rzeczy, na które należy zwrócić szczególną uwagę, a oto niektóre z nich:

  • sprawdź VIN w CEPiK (dla samochodów zarejestrowanych w Polsce) i wpisz VIN w wyszukiwarce internetowej, przejrzyj dokładnie wpisy w książce serwisowej;
  • sprawdź karoserię — samochody, które miały w przeszłości wypadki, mogą mieć nierówne drzwi, reflektory, wgniecenia, zalakierowaną szpachlę itp. Zwróć uwagę na ślady korozji na masce silnika, tylnej klapie, pod kołem zapasowym, na progach, nadkolach, dachu i listwach wykończeniowych;
  • sprawdź stan szyb i reflektorów — wszystkie z tego samego roku i tego samego producenta.
  • upewnij się, że zamki w drzwiach, w tym zamek centralny, działają prawidłowo. Nie chcesz zastanawiać się, czy osoba postronna nie włamie się do Twojego auta.
  • sprawdź stan opon oraz hamulców, obejrzyj podwozie, posłuchaj pracującego silnika, skontroluj przełączniki i przyciski na desce rozdzielczej.

Podobne wpisy

Copyright © zdrajca-film.pl