Od kilku lat mamy do czynienia z pandemią wirusa Covid-19. To wymusza w wielu codziennych sytuacjach używanie maseczek zasłaniających usta i nos. Maseczki na twarzach stały się poniekąd symbolem ostatnich lat. Niestety, prawidłowe użytkowanie tych osłon niejednokrotnie nastręcza wiele problemów i wiąże się z niemałymi kosztami. Nic więc dziwnego, że niektórzy szukają tanich zamienników albo rozwiązań pomagających nieco zaoszczędzić na tym zalecanym przez rządy i instytucje medyczne środku ochrony osobistej. Jedną z najczęściej spotykanych czynności zmniejszających koszty używania maseczek jest ich pranie lub odkażanie. Czy jest to jednak bezpieczne rozwiązanie? I czy stosowanie środków dezynfekujących na maseczkach jednorazowych przynosi w ogóle jakieś korzyści?

Jakie maseczki najlepiej jest stosować?

Jednym z najlepszych wyborów w trakcie poszukiwań możliwie jak najskuteczniejszej ochrony przed wirusami są maseczki chirurgiczne. Stanowią one dobrą barierę w czasie zabiegów operacyjnych zarówno dla lekarza, jak i pacjenta. Dlatego nic dziwnego, że gdy zaszła taka potrzeba, chcące uchronić się przed potencjalnym zakażeniem osoby zaczęły wykupywać z aptek ten środek ochrony osobistej.

Nic więc dziwnego, że krótko po ogłoszeniu restrykcji i informacji o obowiązkowym stosowaniu środków ochrony osobistej, rynek zalały produkty wielokrotnego użytku. Maseczki wykonane z miłych dla skóry materiałów, jak bawełna czy len, które można prać w pralce lub wygotowywać, szybko zyskały na popularności. Dodatkowo można wybrać modele z indywidualnym nadrukiem, co ma dla wielu osób duże znaczenie.

Czy maseczki jednorazowe można prać?

Jak można się domyślić, stosowanie maseczek jednorazowych obarczone jest pewnymi dodatkowymi obowiązkami, o których ich użytkownik musi pamiętać. Niestety, to rozwiązanie nie jest pozbawione wad. To jedno z generujących największe koszty zabezpieczeń. Maseczki chirurgiczne są produktami jednorazowymi i należy je wymieniać możliwie jak najczęściej. Dodatkowo nie ma możliwości przywrócenia ich właściwości ochronnych po uprzednim użyciu. Dlatego, szukając odpowiedzi na pytanie, czy maseczki jednorazowe można odkazić w jakikolwiek sposób, zainteresowany spotka się zawsze z prostą odpowiedzią: „Nie”.

Spowodowane jest to między innymi faktem, że podczas użytkowania maseczek na ich powierzchni gromadzi się wilgoć. Jak wiemy z licznych wiadomości przekazywanych przez osoby zajmujące się chorobami zakaźnymi, koronawirusy przenoszą się bardzo dobrze w wilgotnym środowisku. Dlatego dłuższe używanie maseczek przeznaczonych do krótkich zabiegów może mieć skutki odwrotne od tych założonych. I żadne sposoby na przywrócenie fabrycznych właściwości produktów tego typu nie pomogą. Każdy, kto zastanawia się, czy można prać maseczki jednorazowe, powinien najpierw odpowiedzieć na pytanie, czy jest gotów ponieść konsekwencje, jakie ze sobą niesie nieprawidłowe używanie środków ochrony osobistej?

Jakie są skutki wielokrotnego stosowania maseczek jednorazowych?

Stosując w sposób niezgodny z przeznaczeniem maseczki chirurgiczne, naraża się na zakażenie wirusami nie tylko siebie, ale również osoby w swoim bliskim otoczeniu. Jak zostało wspomniane wyżej, bakterie i wirusy znajdujące się w środowisku wilgotnym o wiele szybciej są w stanie przedostać się do organizmu człowieka. Jeśli osoba stosująca środki ochrony osobistej zlekceważy fakt, że pod maseczką gromadzi się duża ilość pary wodnej, jednocześnie zaprasza wszelkie drobnoustroje do wnętrza swego ciała. Należy więc dbać o to, by powierzchnia maseczek, bez względu na to czy chirurgicznych czy tych wielokrotnego użytku była możliwie jak najbardziej sucha i wolna od zabrudzeń.

Należy pozbyć się z głowy pytania, czy można dezynfekować maseczki jednorazowe. Takie zabiegi przynoszą w dłuższej perspektywie więcej szkód niż pożytku. A z pewnością każdemu, kto zmaga się z konsekwencjami pandemii, zależy na tym, by dobiegła ona do końca. W interesie każdego leży, by jak najszybciej wrócić do normalności.