Connect with us

Poradniki

Czym ocieplić budynek?

budynek

Dobrze ocieplony dom zapewnia przyjazny mikroklimat i znacząco obniża koszty, które trzeba będzie zapłacić zimą za ogrzewanie. Wybór materiałów użytych do ocieplenia budynku nie jest specjalnie skomplikowany, ale znajomość podstawowych informacji na temat wełny czy styropianu jeszcze bardziej go ułatwi. Jaki materiał warto wybrać do ocieplania domu jednorodzinnego?

Styropian jest najczęściej stosowany na elewacjach zewnętrznych

Styropian jest materiałem, który zapewnia bardzo dobre właściwości izolacyjne. Można go kupić w różnych grubościach i przynajmniej kilku rodzajach. Odpowiednio położony gwarantuje dobrą jakość izolacji termicznej, która jest trwała i odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Na elewacjach najczęściej stosuje się klasyczny styropian biały oraz cieplejszy jego odpowiednik, czyli styropian grafitowy. Wybór konkretnego rodzaju zależny jest od zasobności portfela inwestora i od jego preferencji. Różnice są niewielkie, ale bez wątpienia na korzyść styropianu grafitowego.

Układanie tego materiału nie jest specjalnie skomplikowane. Polega na przyklejaniu dociętych jego kawałków na ściany zewnętrzne budynków. Należy zadbać, by całość była odpowiednio wypoziomowana. Kolejnym krokiem jest wklejanie siatki, która ma zabezpieczać elewację przed pękaniem i spajać wszystko w jedną całość. Po naklejeniu siatki wielu inwestorów decyduje się na położenie jeszcze jednej warstwy kleju, nie jest ona jednak niezbędna. Tak przygotowana powierzchnia jest gruntowana specjalnym środkiem i nanosi się na nią tynki gruboziarniste.

Jeśli podczas układania styropianu ekipa budowlana nie popełniła rażących błędów, to całość zapewni bardzo dobrą izolacyjność termiczną i posłuży nam przez dobre kilkanaście, może nawet kilkadziesiąt lat. Jeżeli interesuje Cię skuteczne i szybkie ocieplanie budynków, Rzeszów jest miastem, w którym znajdziemy wiele firm remontowo-budowlanych zajmujących się izolacją domów jednorodzinnych z wykorzystaniem styropianu.

Wełna – mniej popularna, ale równie skuteczna co styropian

Wełna mineralna jest stosowana na elewacjach rzadziej od styropianu, ale ma nad nim ogromną przewagę, która dla wielu inwestorów jest niezwykle istotna. Chodzi o jej palność, a właściwie niepalność. Wełna w przeciwieństwie do styropianu jest materiałem całkowicie niepalnym. Zapewnia lepsze właściwości ogniochronne i dlatego rośnie jej popularność również w ocieplaniu elewacji. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest ona materiałem droższym od styropianu. Jeśli chodzi o właściwości izolacyjne, to są one mniej więcej porównywalne, z małą przewagą wełny.

Wełna podobnie jak styropian klejona jest do ścian zewnętrznych za pomocą specjalnego kleju. Przed przyklejeniem jej do muru warto dokładnie oczyścić materiał z wszelkich luźnych elementów. Warto w tym miejscu dodać, że na elewacje nie stosuje się wełny z rolki. W grę wchodzą tylko sprasowane klocki, które mają kształt prostokąta. Po przyklejeniu na ścianę należy delikatnie ją przeszlifować i dalsze prace są takie same jak w przypadku styropianu. Wtapia się w nią siatkę z klejem, gruntuje i nakłada tynk. Zarówno wełnę jak i styropian można dodatkowo kołkować, ale nie jest to konieczne.

Ma ona jeszcze jedną przewagę nad styropianem. Zapewnia lepszą izolacyjność akustyczną. Tutaj różnica jest naprawdę spora i jeśli chcemy mieć dom, do którego praktycznie nie dochodzą odgłosy z zewnątrz, to wybór tego materiału wydaje się mieć swoje uzasadnienie pomimo wyższej ceny.

Styropian czy wełna, który materiał wybrać?

Jeśli chodzi o izolacyjność termiczną, to oba materiały mają podobne właściwości i trudno wybrać jednoznacznego zwycięzcę. Styropian jest materiałem tańszym, który łatwiej się obrabia. Zapewne lepszą odporność na wilgoć i nie jest szkodliwy dla zdrowia. Podczas cięcia pozostawia sporo nieczystości w postaci niewielkich kuleczek, które mogą nieco irytować sąsiadów.

Wełna mineralna to materiał o znakomitych właściwościach akustycznych, jest niepalna i ma właściwości paroprzepuszczalne. Niestety charakteryzuje się dużą nasiąkliwością i jest podatna na rozwój grzybów. Zarówno prace przy jej obróbce, jak i sam materiał jest znacznie droższy.

Wybór nie jest więc prosty, a wszystko zależy od preferencji konkretnego inwestora.

Podobne wpisy

Copyright © zdrajca-film.pl