Connect with us

Poradniki

Adobe Premiere – czy warto kupić?

program komputerowy

Filmy stały się codziennością dla niemal każdego. Możliwości współczesnej techniki rejestracji wideo pozwalają zamienić się w reżysera. Aby nakręcić ciekawą scenę, nie trzeba posiadać profesjonalnej kamery. Dziś może to zrobić nawet najprostszy smartfon. Do tego wystarczy odpowiednie przetworzenie surowego materiału, a film z pewnością zainteresuje widzów. Właśnie do tego służy program Adobe Premiere Pro. Korzystają z niego tacy światowi giganci, jak BBC, NBC, The Tonight Show i inni. Użyto go do montażu wielu popularnych filmów, takich jak Avatar, The Social Network czy Deadpool. Pomimo wysokiego zaawansowania, praca z tym edytorem wideo jest również przystępna dla nowicjuszy.

Najważniejsze cechy Adobe Premiere Pro

Oprogramowanie umożliwia wysokiej jakości edycję wideo z rozdzielczością 4000 dpi i 32-bitową głębią barw, obsługuje przestrzenie kolorów RGB i YUV. Umożliwia również edycję próbek dźwiękowych, korzystanie z wtyczek audio VST oraz pracę ze ścieżkami dźwiękowymi w formacie 5.1 Surround. Szeroka gama modułów pozwala na import i eksport materiałów kontenerowych QuickTime oraz DirectShow, a także współpracuje ze sporą grupą formatów audio, jak i wideo.

Interfejs zawiera wiele komponentów — okna, palety i paski, jednak jego pozorna złożoność bywa zwodnicza. Jest łatwy w obsłudze dzięki swojej funkcjonalności i niewielkim rozmiarom.

Głównym okno to oś czasu zaprojektowana tak, aby zawierała wszystkie elementy, które muszą pojawić się w tworzonym materiale. Wideo, dźwięk i grafika są tam umieszczane w takiej kolejności, w jakiej będą się pojawiać w przyszłym klipie. Ta zasada jest fundamentalna dla całej grupy programów do edycji nieliniowej. Precyzyjne rozmieszczenie poszczególnych klatek ostatecznie determinuje treść całego filmu.

Ścieżki wideo i audio tworzą rdzeń materiału. W górnej części znajduje się oś czasu, która pozwala przypisać każdą klatkę do dokładnej pozycji czasowej.

Zalety programu Adobe Premiere Pro

Popularność programu Adobe Premier Pro wynika przede wszystkim z jej licznych zalet w stosunku do konkurencji. Wśród nich można wyróżnić niezawodność. Zamrożenia lub awarie są praktycznie wyeliminowane. Ich występowanie może być spowodowane jedynie zaburzonym działaniem poszczególnych części komputerowych, a nie awariami programów. Dlatego możesz być spokojny o wyniki swojej pracy, które są w pełni bezpieczne. Kolejną zaletę stanowi szeroka funkcjonalność. Każdy użytkownik może korzystać tylko z tych funkcji, które są mu niezbędne, a dołączenie dodatkowych wtyczek może zostać przeprowadzone zarówno przez początkującego, jak i wysoce profesjonalnego instalatora. Inny czynnik to prosty i intuicyjny interfejs. Nauka go nie należy do trudnych zadań, a polecenia są dostępne w wielu językach. Co ważne, dla mieszkańców Polski program jest automatycznie instalowany z interfejsem w języku polskim.

Wśród technicznych aspektów można wyróżnić dobrze zaprojektowaną funkcję przycinania. Połączenia klipów mogą być przetwarzane za pomocą myszy i klawiatury, co stanowi sporą dogodność dla użytkownika. Na uwagę zasługuje również wygodna funkcja pracy z plikami audio. Możesz nagrywać dźwięk bezpośrednio w mikserze w czasie rzeczywistym i automatycznie pracować z kluczowymi punktami. Ponadto duża ilość klawiszy funkcyjnych oraz możliwość przypisania własnych kombinacji do określonych poleceń znacznie ułatwiają pracę w programie.

Gdzie pobrać Adobe Premiere Pro

Edytor wideo można pobrać po rejestracji na oficjalnej stronie korporacji Adobe, klikając przycisk „Pobierz” na stronie głównej programu lub instalując aplikację Adobe Creative Cloud. Wśród oferowanego oprogramowania będzie znajdować się Adobe Premiere Pro. Cena różni się w zależności od wersji oprogramowania i długości subskrypcji. Program słusznie zdobył szeroką popularność nie tylko wśród profesjonalnych montażystów filmowych, ale także amatorów. Pomimo wielu funkcji, w które został wyposażony, Adobe Premiere Pro oferowany jest w bardzo atrakcyjnej cenie. Połączenie ceny i jakości bezsprzecznie czyni go najlepszym narzędziem do edycji wideo.

Podobne wpisy

Copyright © zdrajca-film.pl