Connect with us

Poradniki

Na czym polega uprawa pasowa?

rolnictwo

Pod pojęciem uprawy pasowej (tzw. strip-till) należy rozumieć nowoczesną metodę uprawy uproszczonej, którą opracowano w USA. Na kontynencie europejskim uprawa pasowa nie jest jeszcze tak popularna – szacuje się, że to około kilku procent wszystkich wykorzystywanych obecnie technologii upraw. Faktem jest jednak, że coraz więcej rolników ze względu na anomalie pogodowe, długotrwałe susze lub letnie nawałnice rozważa stosowanie nowatorskich metod uprawy, które mogą ograniczyć erozję gleby. Jeśli zastanawiasz się nad zastosowaniem technologii uprawy pasowej, dobrze trafiłeś. W niniejszym artykule dowiesz się, jakie argumenty przemawiają za tą metodą.

Uprawa pasowa – połączenie siewu bezpośredniego i głębokiej uprawy

System uprawy pasowej to de facto umiejętne połączenie głębokiej uprawy roli z siewem bezpośrednim. Zgodnie z założeniami metody około 1/3 powierzchni uprawnej należy głęboko spulchnić i napowietrzyć – na tym obszarze umieszcza się nasiona roślin uprawnych. A co z resztą pola? Mniej więcej 2/3 jego powierzchni należy pozostawić nieuprawione. Resztki roślinne na powierzchni pola nie tylko redukują procesy erozyjne, ale także ograniczają parowanie wody. Warto podkreślić, że w przypadku uprawy w szerokich rzędach proporcje obszaru uprawianego i nieuprawianego mogą się zmienić. W niektórych przypadkach możliwe jest np. zasianie roślin tylko na 1/5 albo 1/10 powierzchni pola.

Tradycyjna uprawa polega na tym, że glebę spulchnia się na około kilku do kilkunastu dni przed zaplanowanym siewem. W praktyce oznacza to, że w tym czasie może dojść do odparowania wody z gleby. Uprawa pasowa skutecznie zapobiega odparowywaniu wody, ponieważ jedna maszyna rolnicza posiada sekcję doprawiającą glebę resztkami roślinnymi oraz sekcję, która odpowiada za wysiewanie nasion.

Jakie argumenty przemawiają za uprawą pasową?

To nie przypadek, że system uprawy pasowej cieszy się rosnącą popularnością. Oto najważniejsze zalety tej technologii:

  • oszczędność wody w glebie – ze względu na fakt, że siew w uprawie pasowej sprzyja tworzeniu przez rośliny uprawne rozbudowach systemów korzeniowych, możliwa jest efektywna uprawa także podczas suszy. Rozbudowane systemy korzeniowe głębiej penetrują glebę, przez co mają lepszy dostęp do wody. Nawet susza wiosenna nie zakłóca wzrostu roślin. Mulcz (resztki roślin), który znajduje się na nieuprawionych powierzchniach, ogranicza parowanie wody z gleby. Z drugiej strony bezpośrednio po deszczu woda lepiej wsiąka w glebę, nie spływa po powierzchni;
  • oszczędność nawozów – ponieważ korzenie roślin uprawnych sięgają stosunkowo głęboko (głębiej niż w przypadku upraw tradycyjnych), rośliny mają nie tylko lepszy dostęp do wody, ale także i cennych składników odżywczych w glebie. Nic zatem zaskakującego w tym, że uprawa pasowa jest zalecana w przypadku gleb mozaikowych. W technologii pasowej możliwe jest ponadto użycie mniejszej ilości nawozów, które stosuje się przedsiewnie. Ten fakt łatwo wytłumaczyć, nawóz rozsiewany jest precyzyjne wyłącznie w pasach uprawianych przez agregat. Jest on lokowany w bezpośredniej bliskości korzeni, przez rośliny znacznie lepiej go przyswajają. To bardzo ważne zawłaszcza w przypadku fosforu, który w niewielkim stopniu przemieszcza się w glebie uprawnej.

Uprawa pasowa – wsparcie nowoczesnych maszyn

Chcesz zacząć uprawę pasową? W takim razie musisz liczyć się z koniecznością inwestycji w specjalny park maszynowy. Niestety sprzęt do nowoczesnej oprawy pasowej jest stosunkowo drogi – są to rozwiązania przeznaczone do wykorzystania na plantacjach wielkoobszarowych. Maszyny do uprawy metodą pasową to nowoczesne, wielofunkcyjne agregaty, które składają się z sekcji wykonujących kilka różnych czynności podczas jednego przejazdu. Za jednym razem spulchniana jest gleba w pasie uprawy, pole jest nawożone, wysiewane są nasiona, gleba jest zagarniana i dociskana. Wszechstronność nowoczesnych agregatów przekłada się na znaczną oszczędność paliwa. W efekcie przy dłuższym stosowaniu uprawy metodą pasową można zauważyć jej opłacalność mimo początkowej inwestycji w niezbędne maszyny.

Podobne wpisy

Copyright © zdrajca-film.pl