Connect with us

Poradniki

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

fotowoltaika

Fotowoltaika to rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje wielu sojuszników. Nic w tym dziwnego – pozwala obniżyć rachunki za prąd nawet na ponad 25 lat, zapewniając ochronę przed podwyżkami cen energii. Jest łatwa w obsłudze, można na nią uzyskać atrakcyjne dofinansowania, a sporo osób decyduje się na nią ze względu na pozytywny wpływ na środowisko, jako że wykorzystuje niewyczerpywalne źródło energii, jakim jest słońce.

Jednak, by móc czerpać z wykorzystania modułów jak najwięcej korzyści, warto wiedzieć, gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne. Włocławek to miejsce, w którym znajdziesz dobre firmy, pomocne w tym zakresie.

Panele fotowoltaiczne we Włocławku i nie tylko – jak działają?

Panele fotowoltaiczne we Włocławku składają się z modułów, te natomiast – z ogniw. W nich właśnie odbywa się zjawisko fotowoltaiczne, za sprawą którego energia słoneczna ulega przekształceniu w prąd stały. Aby ogniwo mogło je przewodzić, wykonuje się je najczęściej z półprzewodnika, jakim jest krzem. Panel fotowoltaiczny zasila z kolei falownik, a ten odbiera od niego prąd i dostosowuje jego parametry do tych, które posiadają domowe gniazdka. Jeżeli falownik wykryje jakąkolwiek awarię, wyłączy się. Natomiast na co dzień analizuje pracę całej fotowoltaiki. W przypadku, gdy wyprodukujesz więcej energii, niż jesteś w stanie zużyć, możesz albo przekazać ją do sieci energetycznej i wykorzystać jej część później, albo ją sprzedać.

Gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne? Włocławek

Biorąc sprawę “na chłopski rozum”, oczywiste jest, że najwięcej energii uzyskasz, jeśli panele fotowoltaiczne we Włocławku zostaną dobrze wyeksponowane na słońce. Warto jednak zdawać sobie sprawę z kilku kwestii technicznych, które pomogą Ci wybrać najlepsze w tym celu miejsce.

Przyjmuje się, że najlepszy jest spadzisty dach o orientacji południowej, którego kąt nachylenia wynosi od 15° do 35°. Dzięki temu w południe, gdy nasłonecznienie osiąga najwyższy poziom, istnieje możliwość pobrania maksymalnej możliwej ilości energii.

Jeśli jednak nie posiadasz takiego dachu, nic straconego. Panele fotowoltaiczne we Włocławku możesz również zainstalować na płaskiej powierzchni. Co istotne, wiąże się to ze zwiększonymi kosztami ze względu na konieczność zamontowania stelaża, który pozwoli nachylić je pod odpowiednim kątem.

Wiele osób, u których niemożliwe jest zastosowanie powyższych rozwiązań, zastanawia się, czy montaż paneli fotowoltaicznych we Włocławku na dachu skierowanym w innym kierunku ma w ogóle sens. Jeżeli odchylenia na zachód lub wschód są niewielkie, zaobserwujesz rezultaty mniejsze o około 10-20%. Oznacza to, że inwestycja wciąż jest opłacalna.

Montaż paneli fotowoltaicznych we Włocławku na gruncie

Mogą się zdarzyć sytuacje, w których montaż paneli na dachu będzie zupełnie niemożliwy. W takich przypadkach wiele osób decyduje się na ich instalację na gruncie. Wówczas optymalny kąt nachylenia wynosi 30°, a same moduły powinny znajdować się na odpowiednim podwyższeniu, z dala od drzew czy krzewów, które mogłyby je zasłonić.

Podobne wpisy

Copyright © zdrajca-film.pl