Chociaż pistolety lakiernicze są używane do nakładania lakierów na różne powierzchnie, najczęstszym zastosowaniem jest lakier samochodowy. Jego działanie jest łatwe do zrozumienia – opiera się na wykorzystaniu sprężonego powietrza z podłączonej sprężarki, która rozbija farbę na drobne cząstki, przepychając je przez dyszę.
Posługiwanie się aerografem nie wymaga bardzo zaawansowanych umiejętności, choć na pewno warto się do niego przygotować po raz pierwszy. Tylko bardziej doświadczony fachowiec miałby praktyczną wiedzę jak skutecznie czyścić pistolet, jak go ustawić, jaką dyszę wybrać i wreszcie jaki wariant HP, HVLP czy LVLP kupić. Jaki filtr do pistoletu lakierniczego wybrać?
Podstawowe zasady dotyczące obchodzenia się z pistoletem
Niezależnie od marki i konstrukcji broni, zasady jej używania są takie same. Ze względu na charakterystykę ruchu konkretnej osoby (oczu i dłoni) należy zwrócić uwagę na odległość (małe tolerancje), liniowość i pionowość poruszającej się ręki względem elementu nieruchomego. Ważna jest również waga działa (najlepiej jak najmniejsza) oraz położenie środka ciężkości (wyważenie działa), co jest szczególnie ważne w przypadku pistoletów z górnymi zbiornikami.
Za każdym razem, gdy lakier przelewa się ze słoika do słoika, szczególnie do pojemnika pistoletu natryskowego, musi przejść przez filtr. Nie tylko do lakierów zewnętrznych, ale także do wszystkich innych materiałów płynnych, takich jak podkłady. Sprawność pistolet lakierniczy filtr powietrza i odolejaczy (terminowa wymiana wkładów filtrujących) to ważna kwestia dla jakości lakieru.
Elementy pistoletu lakierniczego
Filtr do pistoletu lakierniczego
Filtry stosowane w pistoletach malarskich odpowiedzialne są za zatrzymywanie zanieczyszczeń w układzie natryskowym. Ich używanie minimalizuje ryzyko zapchania się dyszy, a tym samym optymalizuje jakość wykończenia i podnosi komfort pracy.
W najbardziej podstawowym podziale wyróżnić można trzy typy filtrów – paluszkowe, szczelinowe i kubków pistoletów.
Filtry mają siatki na różnych poziomach. O ich wielkości decyduje ilość siatek, tzw. siatek. Im wyższa gradacja, tym mniejsza siatka filtra i wyższy stopień filtracji farby. Zaleca się stosowanie gęstszych filtrów (większe wartości MESH) dla materiałów o niskiej lepkości i cieńszych filtrów (o niższych wartościach MESH) dla materiałów o wysokiej lepkości.
Dysze do pistoletu
Przy wyborze narzędzi i sprzętu do automatycznego malowania należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednak najważniejszą rzeczą dla jakości pracy, którą chcesz wykonać, jest użycie pistoletu natryskowego z dyszą i igłą o odpowiednim rozmiarze do nakładania farby, podkładu lub innego medium.
Wybór odpowiedniego rozmiaru dyszy do pistoletu HVLP zapewni odpowiednią kombinację szybkości, wydajności, wyników i łatwości czyszczenia. Większość pistoletów natryskowych ma kilka otworów dysz o różnych rozmiarach, każdy z dopasowaną igłą. Z reguły większe otwory są używane do materiałów lepkich (takich jak podkładki o wysokiej wytrzymałości), a mniejsze końcówki są używane do cieńszych materiałów.
Czyszczenie pistoletu lakierniczego
Najlepiej kupić dodatkowy środek do czyszczenia pistoletów, który ma pomóc w dokładnym czyszczeniu narzędzi za pomocą odpowiedniego środka czyszczącego. Środek czyszczący może dawać tzw. recyrkulację w myjce, jeśli nie zawiera zbyt dużej ilości brudu, w przeciwnym razie może być nieskuteczny, a nawet spowodować szybsze zużycie części ruchomych w pistolecie.
W przypadku braku pralki pistolet należy umyć ręcznie, co jest równie skuteczne, ale bardziej czasochłonne. Najczęstszym błędem jest zanurzenie całego pistoletu w rozpuszczalniku i przepłukanie kanałów powietrznych. W tym przypadku rozpuszczalnik jest wypłukiwany z komory lakierniczej i kubka wraz z pozostałym lakierem do kanałów powietrznych, gdzie osadzają się i przyklejają do wewnętrznych powierzchni tych kanałów oraz gwintów i elementów regulacyjnych. Po zakończeniu czyszczenia pistoletu resztki rozpuszczalnika odparowują i pozostawiają w środku zanieczyszczenia.