Connect with us

Poradniki

Jak sprowadzić auto z Niemiec?

Samochody z niemieckiego rynku wtórnego cieszą się dużą popularnością w Polsce. Niemcy bowiem dbają o stan techniczny, regularnie serwisują swoje pojazdy, a także posiadają lepsze drogi niż w Polsce. Dzięki temu możliwe jest kupowanie aut używanych w bardzo dobrym stanie. Okazuje się, że istnieje wiele możliwości sprowadzenia pojazdu z Niemiec. Samochody takie można kupić od właściciela, handlarza na giełdzie albo poprzez wzięcie udziału w licytacji komorniczej. Jeśli chodzi o przyjazd do kraju, to można to zrobić na kołach lub skorzystać z lawety. Każdą opcję należy dokładnie przeanalizować pod kątem wygody i poniesionych kosztów.

Sprawdzenie pojazdu przed dokonaniem zakupu

Dobrze jest znać numer VIN samochodu przed jego zakupem. Dzięki temu można skorzystać z internetowych narzędzi do sprawdzania historii pojazdu, jego ewentualnych awarii, stłuczek oraz skontrolować, czy nie został skradziony. Na rynku działa wiele firm, które wykonują takie usługi na rzecz klienta, jeśli nie jest on w stanie zrobić tego samodzielnie. Często reklamują się hasłami, takimi jak: – Sprawdź auta z Niemiec – Suwałki bądź jakiekolwiek inne miasta obfitują w tego rodzaju ogłoszenia. Dzięki pomocy fachowców możliwe jest wyselekcjonowanie pojazdów spełniających konkretne oczekiwania. Aut można też poszukiwać samemu na portalach ogłoszeniowych lub poprzez kontakt ze sprawdzonymi sprzedawcami i niemieckimi handlarzami.

Opcje zakupu pojazdu na terenie Niemiec

Każdy, kto planuje kupno używanego samochodu z Niemiec, może skorzystać z kilku dostępnych opcji:

  • kupno samochodu od właściciela – jest to dość bezpieczna i tania opcja, która może być wygodna, jeśli właściciel zgodzi się na przejazd kupującego na jego tablicach i ich odesłanie. Wielu Niemców boi się jednak, że tablice już do nich nie wrócą (a to spowoduje problemy z wyrejestrowaniem auta) lub że kupujący spowoduje wypadek i pozbawi sprzedającego zniżek w ramach polisy ubezpieczeniowej. W przypadku takiego zakupu należy również udać się do niemieckiego urzędu po adnotację o wyrejestrowaniu auta;
  • zakup pojazdu od handlarza – ta opcja jest o wiele prostsza, ponieważ w wielu przypadkach formalności związane z wyrejestrowaniem są już załatwione. Pozostaje tylko dokonać zakupu i zorganizować powrót autem do kraju;
  • kupno pojazdu na giełdzie – miejsca te są niestety otwarte w weekendy, gdy nie pracują niemieckie urzędy. W związku z tym trzeba czekać na załatwienie formalności do poniedziałku. Jest to więc dobra opcja dla osób planujących dłuższy wyjazd do Niemiec.

Jak sprowadzić samochód z Niemiec na lawecie?

W przypadku posiadania adnotacji o wyrejestrowaniu jedną z opcji powrotu do kraju jest przewiezienie samochodu na lawecie. Jeśli chodzi o usługi transportowe, to charakteryzują się one zróżnicowanymi cenami. Do niedawna można było wynająć lawetę w cenie 1 zł za 1 km, ale rosnący koszt paliw sprawia, że kwota za wypożyczenie również rośnie. Jeśli więc mamy do czynienia z autem kupionym przy zachodniej granicy Niemiec, koszt może być wysoki. Osoby zastanawiające się jak tanio sprowadzić auto z Niemiec, powinny pomyśleć o wykupieniu specjalnych tablic i ubezpieczenia pozwalającego na powrót na kołach.

Jak sprowadzić auto z Niemiec na kołach?

Wiele osób próbuje różnego rodzaju nadużyć, jak rejestrowanie w Polsce pojazdu, który stoi w Niemczech (wraz z fikcyjnym przeglądem załatwianym po znajomości) lub też odkręcanie tablic z polskiego pojazdu tego samego typu i przykręcanie ich do auta stojącego w Niemczech. Takie działania są oczywiście nielegalne oraz wiążą się z przykrymi konsekwencjami prawnymi oraz finansowymi. Legalną opcją jest zakup tablic krótkoterminowych „Kurzzeitkennzeichen” ważnych przez 5 dni i niewymagających przeglądu albo tablic celnych „Ausfuhrkennezeichen lub Zollkennzeichen” ważnych przez 9 dni, a nawet 6 miesięcy, które wymagają badania technicznego. Oczywiście, osoby zastanawiające się jak sprowadzić auto z Niemiec, powinny pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia. Po przyjeździe do kraju konieczne jest zarejestrowanie samochodu i ubezpieczenie w Polsce.

Podobne wpisy

Copyright © zdrajca-film.pl