Codziennie na swojej drodze prowadzimy interakcje społeczne, co jest bardzo ważnym elementem poprawnego funkcjonowania każdego człowieka. Istotne w odnoszeniu sukcesów w relacjach interpersonalnych jest posiadanie i podnoszenie cały czas swoich kompetencji w zakresie umiejętności społecznych.
Trening umiejętności społecznych – co to jest?
Specjalnie opracowany program oddziaływań terapeutycznych, które za zadanie mają wzmocnić kompetencje w zakresie relacji międzyludzkich to właśnie odpowiedź na pytanie, co to jest trening umiejętności społecznych. Prowadzony przez psychologów i w niektórych przypadkach wykwalifikowanych pedagogów trening jest oceniany przez uczestników jako wartościowe spotkanie, gdzie można pozyskać niezbędną do polepszenia codziennego funkcjonowania umiejętności oraz okazję do dobrej zabawy. Najczęściej odbywa się w kilku- lub kilkunastoosobowych grupach szkoleniowych. Polecany jest szczególnie dla:
- dzieci,
- dzieci ze spektrum autyzmu,
- dzieci ze zdiagnozowanym ADHD,
- młodzieży szkolnej,
- studentów,
- osób zajmujących się pracą z klientem,
- osób, które pracują na co dzień w zespole,
- osób, które doświadczają problemów w relacjach międzyludzkich.
Trening umiejętności społecznych – na czym polega?
Początkiem pracy w grupie jest zapoznanie się – dowiedzenie się kim jesteśmy, co lubimy, co nas określa. To działanie ma na celu rozluźnienie napięcia, które może wywoływać w grupie osób nowe towarzystwo, miejsce, sytuacja oraz niepewność tego, z czym możemy się spotkać. Następnym krokiem jest sformułowanie kontraktu, który będzie obowiązywał całą grupę treningową podczas trwania spotkań. Trening umiejętności społecznych polega na rozmowie na wskazane przez osobę prowadzącą tematy, które dotykają relacji międzyludzkich. W trakcie szkolenia wykonywane są liczne zadania z wykorzystaniem:
- arteterapii – terapii poprzez sztukę np. rysowanie, malowanie,
- muzykoterapii – oddziaływania terapeutycznego z wykorzystaniem muzyki,
- relaksacji,
- gier planszowych i zespołowych.
Podczas treningu umiejętności społecznych grupa podejmuje wiele zadań, które mają na celu wypracowanie nowych umiejętności lub przełamanie barier w relacjach interpersonalnych. Wszystkie aktywności odbywają się pod okiem specjalisty, którego zadaniem nie jest tylko moderowanie nowych ćwiczeń, ale również obserwacja grupy, dostosowanie się do jej unikalnej dynamiki oraz wspieranie osób, które mogą nie czuć się gotowe, by wykonać dane ćwiczenie. Terapeuta może udzielić wtedy ważnych wskazówek, jak pomóc sobie osiągnąć zamierzony cel metodą małych kroczków.
Trening umiejętności społecznych – co daje?
Rozmowa niejednokrotnie ma na celu również ukazać to, jak postrzegamy siebie my oraz jak odbierają nas otaczający ludzie. To wyjątkowa możliwość uzyskania wglądu w to, jak się czujemy, będąc tym, kim jesteśmy oraz jaki stosunek mogą mieć do tego inni. Może to stać się również wskazówką, nad jakimi aspektami naszego funkcjonowania należy jeszcze pracować. To, co daje trening umiejętności społecznych, to:
- zyskanie większej swobody w relacjach międzyludzkich,
- umiejętność nawiązywania i podtrzymywania konwersacji,
- możliwość zwiększenia i wypracowania swojej asertywności,
- zniwelowanie wycofania społecznego,
- poznanie swoich zalet i ograniczeń,
- możliwość oduczenia się nieprzystosowawczych zachowań,
- wgląd we własne emocje,
- zwiększenie empatii,
- uwrażliwienia na potrzeby innych osób,
- zwiększenie pewności siebie,
- podniesienie poziomu własnej skuteczności w relacjach,
- kształtowanie i podwyższenie własnej samooceny,
- wykształcenie zdrowych metod radzenia sobie ze stresem,
- zmiana odczuć w interakcjach na pozytywne.
To, co daje trening umiejętności społecznych to szlifowanie elementów życia człowieka, które są z nim nierozerwalnie związane. Zwiększenie pewności siebie oraz poczucia własnej skuteczności w relacjach międzyludzkich z pewnością przełoży się na odniesienie sukcesu na polu zawodowym i prywatnym.