Connect with us

Poradniki

Jak wyleczyć się z depresji?

depresja

Depresja to poważna choroba, która może dotknąć każdego – niezależnie od wieku czy aktualnej sytuacji materialnej. Głównym objawem depresji jest długotrwałe obniżenie nastroju oraz wycofanie społeczne, a epizodom depresyjnym może towarzyszyć również bezsenność i brak apetytu. Gdy pomimo upływu czasu objawy nie ustępują lub wręcz się nasilają, jest to najwyższy czas na rozpoczęcie skutecznej terapii. Zatem czy wiesz jak pozbyć się depresji?

Trafna diagnoza to podstawa leczenia

Osoby z depresją często spotykają się z niezrozumieniem ze strony najbliższych. Bywa, że ich stan jest bagatelizowany i nie mogą liczyć na właściwe wsparcie. Rodzina lub współpracownicy oczekują od chorego, że sam upora się ze swoimi problemami i ignorują jego potrzeby. Zastanawiasz się, jak się wyleczyć z depresji w tak niesprzyjających okolicznościach? Pierwszym krokiem koniecznym do podjęcia właściwego leczenia powinno być udanie się do renomowanego ośrodka psychoterapii, gdzie psycholog po wstępnej rozmowie i kilku badaniach postawi właściwą diagnozę. Trafne rozpoznanie przyczyn powstania choroby pozwoli na opracowanie optymalnego dla danego pacjenta leczenia, które pomoże mu przetrwać najcięższe momenty depresji. Dlatego jeśli podejrzewasz u siebie lub kogoś z Twoich bliskich epizod depresyjny, rozważcie wizytę u psychoterapeuty.

Na czym polega farmakologiczne leczenie depresji?

Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć się z depresji przy pomocy farmakoterapii, to wiedz, że jest to stosunkowo bezpieczna metoda, a dokładne dawkowanie przepisze Ci lekarz psychiatra. Najczęściej do takiej kuracji stosuje się leki przeciwdepresyjne, ponieważ wpływają na stężenie neurotransmiterów typu dopamina, serotonina, czy noradrenalina, a to właśnie te organiczne związki chemiczne odpowiadają za Twój nastrój. To jaki lek zostanie przepisany w konkretnym przypadku, zależy od wielu czynników – między innymi od stopnia nasilenia objawów, czasu ich występowania oraz tego, jak organizm reagował na podobne preparaty w przeszłości. Leczenie zwykle trwa od kilku miesięcy do kilku lat i w dużej mierze będzie zależało od poczynionych postępów. Długie leczenie może zniechęcić pacjenta, szczególnie jeśli nie przynosi pożądanych rezultatów, dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie leków oraz stałe wsparcie bliskich.

Jak znaleźć dobrego psychoterapeutę?

Skuteczne leczenie depresji najczęściej wymaga uczestnictwa w psychoterapii. Psycholodzy mogą pracować w różnych nurtach i stosować odmienne metody terapeutyczne. Ciekawym podejściem, które z powodzeniem stosuje się w walce z depresją, jest na przykład psychoterapia integracyjna, ponieważ jej celem jest przede wszystkim stworzenie konstruktywnej relacji z klientem. Nurt ten stosuje się na przykład w placówce osrodekpodroz.pl, gdzie znajdziesz wielu doświadczonych psychoterapeutów. Ponadto w tym ośrodku będziesz mógł także umówić się na spotkanie online z psychologiem za pośrednictwem komunikatora internetowego. Jest to zatem duże ułatwienie, jeśli nie chcesz lub nie możesz w danym momencie wyjść z domu. 

Jak pozbyć się depresji z pomocą najbliższych?

Ważnym elementem udanej terapii jest również psychoedukacja dla pacjenta i jego najbliższego otoczenia. Wszystkie te osoby powinny wiedzieć, na czym polega depresja, z czego wynika oraz jak wspierać chorego w procesie leczenia. Psycholog powinien także poinformować rodzinę o możliwych skutkach zarówno przyjmowania, jak i odstawienia antydepresantów oraz planowanym czasie trwania leczenia. W niektórych przypadkach trudno jest przewidzieć długość leczenia, tym bardziej że zawsze istnieje ryzyko pojawienia się nawrotów, jednak można określić pewne ogóle ramy czasowe, które uświadomią rodzinę o skali problemu.

 

Zatem na pytanie “jak wyleczyć się z depresji?” nie znajdziesz prostej odpowiedzi, ponieważ każda kuracja musi być indywidualnie dopasowana do konkretnego przypadku i powinna przebiegać wielotorowo. Jeśli jednak podejrzewasz depresję u siebie lub u osoby Ci bliskiej, to koniecznie rozważcie konsultację u dobrego psychoterapeuty, który nie tylko postawi trafną diagnozę, ale i właściwie pokieruje całym leczeniem. 

Podobne wpisy

Copyright © zdrajca-film.pl