Nawet jeżeli tylko sporadycznie pijemy alkohol to z pewnością większości z nas przydarzyła się sytuacja, gdy po spożyciu jego większej ilości pojawia się wątpliwość czy można już bezpiecznie prowadzić samochód. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wówczas przebadanie się alkomatem na przykład na posterunku policji i sprawdzenie swojego poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Niestety nie zawsze mamy jednak taką możliwość. W takich sytuacjach często decydujemy się na skorzystanie z tzw. wirtualnych alkomatów, których niemałą liczbę możemy znaleźć w sieci. Działają one na zasadzie algorytmów, które na podstawie wprowadzonych przez nas danych szacują poziom stężenia alkoholu w naszym organizmie. Jednak czy wirtualne alkomaty są wiarygodne i podejmowanie decyzji odnośnie wsiadania za kierownicę na podstawie zaprezentowanych przez nie wyników można uznać za bezpieczne i odpowiedzialne?
Zasady działania wirtualnych alkomatów
Wirtualny alkomat to odpowiednio skonstruowany algorytm, który pobiera od nas pewne dane, przetwarza je i wylicza przybliżoną wartość posiadanych w danym momencie promili, określając jednocześnie czas, po którego upływie będziemy całkowicie trzeźwi. Jednak warto zastanowić się, czy wirtualny alkomat się sprawdza. Dane, o których podanie jesteśmy proszeni podczas analizy naszego stanu trzeźwości mogą się nieco różnić w zależności od wybranej przez nas strony z wirtualnym alkomatem, ale w zdecydowanej większości są to: wiek, płeć, wskaźnik BMI, gatunek i rodzaj wypitego trunku oraz jego zawartość procentowa czystego etanolu, poziom wypełnienia żołądka podczas spożywania alkoholu oraz dokładny czas rozpoczęcia i zakończenia picia. Są to dane, które rzeczywiście mają znaczenie w charakterze przebiegu naszego powrotu do stanu trzeźwości. W dużym uproszczeniu alkohol lepiej przyswajają mężczyźni, osoby młode, a także posiadające większą wagę. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż niektóre wirtualne alkomaty proszą o znacznie mniejszą ilość informacji niż inne, w których np. musimy dokładnie podać dane o naszej sylwetce czy stylu życia. Co za tym idzie, wyniki mogą się znacząco różnić jeśli przeprowadzimy je jednocześnie przy użyciu kilku tego rodzaju algorytmów. Czy zatem wirtualne alkomaty są wiarygodne? Aby przybliżyć się do odpowiedzi na to pytanie, przeanalizujmy ich podstawowe wady.
Największe wady wirtualnego alkomatu
Przede wszystkim wpływ takich czynników jak wskaźnik BMI, wiek czy płeć na przyswajanie i poziom tolerancji alkoholu jest w dużym stopniu umowny. Tak naprawdę każdy przypadek jest bardziej złożony i należy go rozpatrywać indywidualnie. Dwie osoby tej samej płci, w podobnym wieku i wadze spożywając identyczną ilość tego samego alkoholu zarówno w trakcie jego spożywania, jak i po upływie określonego czasu mogą osiągać inne wartości stężenia alkoholu w organizmie. Wirtualne alkomaty dokonują więc jedynie szacunku opierając się na ogólnikach i tendencjach, jakie występują w zakresie trawienia alkoholu u określonych grup osób. Zazwyczaj nie uwzględniają one, chociażby takich czynników jak: zażywane leki, aktualny stan zdrowia i przebyte choroby, temperatura otoczenia, stopień zmęczenia, częstotliwość spożywania alkoholu, czy szybkość metabolizmu indywidualnego dla każdego człowieka. Czy biorąc to pod uwagę można uznać, że wirtualny alkomat się sprawdza?
Podsumowanie poziomu skuteczności wirtualnych alkomatów
Zapewne zdarzą się przypadki kiedy w zależności od uwarunkowań osoby testowanej, bądź czasu, jaki upłynął od zakończenia spożywania alkoholu pokaże on przybliżone wartości do wyników osiągniętych przez badanie standardowym alkomatem. Należy tutaj jednak z całą stanowczością zaznaczyć, że rezultaty, jakie uzyskamy poprzez korzystanie z takich algorytmów powinniśmy traktować wyłącznie jako obraz poglądowy. Nawet autorzy tych narzędzi bardzo często zaznaczają, aby traktować je raczej jako naukową ciekawostkę, a nie dowód na trzeźwość. Na szczęście twórcy wirtualnych alkomatów, mając świadomość złożoności problemu oceny stanu trzeźwości konkretnego człowieka jedynie na podstawie przekazanych przez niego informacji najczęściej zawyżają wyniki stężenia alkoholu we krwi. Podsumowując zatem: czy wirtualne alkomaty są wiarygodne? Z całą pewnością pokazują jedynie zbliżoną wartość i na pewno nie można ich traktować jako wyznacznika w zakresie tego, czy można wsiadać za kierownicę, jeśli samy mamy co do tego wątpliwość np. na podstawie naszego samopoczucia.