Connect with us

Poradniki

Dlaczego akumulator się rozładowuje?

akumulator

Z problemem z uruchomieniem silnika raczej spotkał się każdy na swojej drodze posiadacz samochodu. Problem ten wynika najpewniej z prostej przyczyny, jaką jest szybkie rozładowywanie się akumulatora. Większość takich przypadków przypada na sezon zimowy jednakże są sytuacje, kiedy samochód ma problemy z uruchomieniem silnika przez cały rok. Czy jest szansa, że akumulator rozładuje się do tego stopnia, że nie będzie szans na uruchomienie pojazdu? Co właściwie powoduje rozładowanie się akumulatora? Nie każdy problem z tym elementem, będzie wymagał jego natychmiastowej wymiany.

Akumulator – sklep z akumulatorami Poznań

Czym jest właściwie akumulator? Niekoniecznie wszyscy mają tę wiedzę, więc warto jest najpierw przybliżyć wszystkim jego zadanie, jakie pełni w samochodzie. Urządzenie to jest źródłem energii dla wszystkich odbiorników znajdujących się w aucie, które będzie pełniło tę funkcję aż do momentu uruchomienia silnika. Można też inaczej powiedzieć, że akumulator jest źródłem energii elektrycznej prądu stałego. Jednakże co ciekawe, on sam tej energii nie wytwarza, a zamiast tego przechowuje ją w postaci energii chemicznej. Energia elektryczna akumulatora, którą pojazd zużywa podczas postoju bądź rozruchu silnika jest na bieżąco uzupełniania w momencie jazdy, a wszystko to dzieje się za sprawą alternatora. Procesy zużywania i uzupełniania tej energii elektrycznej są systematycznie powtarzane.

Dlaczego akumulator się rozładowuje?

Aby wszystko działało sprawnie oczywisty jest fakt, że akumulator pod maską samochodu musi być właściwie dobrany do pojazdu, zgodnie z zaleceniami jego producenta. Urządzenie to powinno gwarantować odpowiedni prąd rozruchowy do uruchomienia jednostki napędowej. Przy takim właśnie zadaniu akumulator traci sporą część zgromadzonej w sobie wcześniej energii. Alternator, znajdujący się w samochodzie, za pośrednictwem regulatora napięcia, ma obowiązek naładować do pełna akumulator podczas jazdy autem. Właśnie dzięki temu, przy kolejnej próbie uruchomienia samochodu, akumulator powinien mieć w sobie nagromadzoną energię, odpowiednią do ponownego odpalenia.

Średni okres eksploatacji tego urządzenia wynosi około 5 lat.

Co może spowodować rozładowanie się akumulatora:

  1. Bezruch samochodu przez dłuższy czas – po wyłączeniu silnika, z akumulatora pobiera się prąd, który zasila szereg innych urządzeń pokładowych. Co prawda pobór prądu jest niewielki, ale jednak kiedy samochód stoi przez kilka dni bezczynnie, może dojść do całkowitego rozładowania urządzenia. Prędkość tego procesu zależna jest od temperatury panującej na zewnątrz.
  2. Nie wyłączony odbiornik prądu – chodzi tu o różne oświetlenia w samochodzie, i te wewnętrzne i zewnętrzne, czy wtyczki. Wszystkie dodatkowe rzeczy pobierające prąd powodują znacznie szybsze rozładowywanie akumulatora.
  3. Niski stopień naładowania akumulatora, ponieważ samochód przemieszcza się tylko po krótkich trasach.

Sklep z akumulatorami – Poznań

W momencie, kiedy dojdzie już do całkowitego rozładowania akumulatora, bez możliwości jego naładowania, najlepiej jest udać się do specjalistycznego sklepu z akumulatorami w Poznaniu, w którym obsługa dokładnie doradzi, jaki sprzęt powinien zostać umieszczony w pojeździe.

Podobne wpisy

Copyright © zdrajca-film.pl