Connect with us

Poradniki

Pompa ciepła – czym jest?

pompa ciepła

Podczas projektowania domu trzeba pomyśleć o wielu kwestiach. Jedna z nich to zapewnienie odpowiedniego ogrzewania, które wręcz stanowi priorytet w trakcie budowy. Bardzo ważne jest, aby znaleźć sposób zapewniający komfort podczas spędzania czasu w domu, rozumiany jako odpowiednią temperaturę. Duży atut stanowi również mało wymagająca obsługa, taka, aby nie trzeba było myśleć o ciągłym kontrolowaniu grzania.

Idealną alternatywą dla tradycyjnych pieców czy kominków jest pompa ciepła, coraz częściej rekomendowana przez projektantów oraz instalatorów.

Pompy ciepła – Koszalin

Warto zacząć od tego, czym właściwie jest pompa ciepła. To urządzenie grzewcze, które same nie produkuje energii cieplnej, a do swojej pracy nie wykorzystuje paliw palnych. Dzięki temu nie wymaga konieczności przeprowadzania procesu spalania. Co się z tym wiąże? Brak popiołu, spalin, kurzu i innych zanieczyszczeń środowiska.

Urządzenia te pozyskują energię ze środowiska i pozwalają przy jej użyciu ogrzewać dom czy wodę. Jednocześnie nie przyczyniają się do podwyższenia poziomu zagrożenia natury. Pompy ciepła są ekologiczne i bezpieczne.

Co istotne, nie tylko ze względu na korzystny wpływ dla środowiska warto zainwestować w pompy ciepła Koszalin. Ich dużym plusem jest też to, że przy podjęciu decyzji o montażu nie potrzeba wygospodarowania przestrzeni na kotłownię w domu, ani miejsca przeznaczonego na przechowywanie opału.

Posiadając pompę ciepła, oszczędzasz się na ogrzewaniu swojego domu. Dlaczego? Dzięki niej nie inwestujesz w żadne dodatkowe surowce, których ceny na rynku ciągle wzrastają.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Na rynku nie ma dostępnego tylko jednego rodzaju pomp grzewczych. Dzieli się je ze względu na dolne i górne źródło. Co to znaczy?

Dolnym źródłem jest miejsce, skąd urządzenie pobiera energię. Może to być między innymi powietrze, wody podziemne czy grunt. Natomiast górnym nazywa się punkty, do których zgromadzone ciepło zostaje oddane, na przykład kaloryfery bądź rurki od ogrzewania podłogowego. Inaczej nazywa się je zbiorczo emiterami ciepła.

Pompy można podzielić na trzy typy, ze względu na różne rodzaje dolnego źródła:

  • typu powietrze-woda – najbardziej powszechne rozwiązanie. Wykorzystuje energię z powietrza, a jej montaż jest bardzo prosty. Jednak sprawność się obniża, kiedy temperatura na zewnątrz spada;
  • gruntowa – wykorzystuje energię z ziemi. Można spotkać ją w dwóch wariantach – z sondami poziomymi i pionowymi. Elementy te zostają wypełnione roztworem o niskiej temperaturze zamarzania, który pobiera ciepło z ziemi, a następnie przekazuje do urządzenia. Montowanie jej jest trudniejsze niż w przypadku pomp powietrze-woda;
  • typu woda-woda – pobiera ciepło z wód gruntowych. Zdarza się, że aby móc ją zastosować, potrzebne są odpowiednie pozwolenia wodnoprawne.

Pompy ciepła – Koszalin

Wiele przemawia za zdecydowaniem się na montaż pomp ciepła w domu. Nic dziwnego, więc że stają się coraz popularniejsze, zwłaszcza kiedy ceny paliw kopalnych są coraz wyższe. Co istotne, ich montażem powinny zająć się profesjonalne firmy, posiadające wieloletnie doświadczenie w branży.

Podobne wpisy

Copyright © zdrajca-film.pl