Pierwsze informacje na temat polimoczników możemy znaleźć już w czasopismach z 1948 roku. Wspomniano w nich o temperaturach topnienia różnych polimerów. Jednak od czasu testów tego typu materiału do momentu pierwszych jego zastosowań minęło około 30 lat. W latach 80 XX wynaleziona technologia wtrysku reaktywnego rozpoczęła produkcję elementów dla przemysłu samochodowego, a w szczególności osłony na zderzaki. Polimocznik w formie powłoki był już znany w 1998 roku, a do natychmiastowego rozwoju materiału wpływ miało zapotrzebowanie na bezrozpuszczalnikowe, odporne oraz szybkie w aplikacji warstwy ochronne. W 1989 roku zastosowano pierwszego typu natryski jako powłokę hydroizolacyjną dachu. Polimocznik jest to produkt reakcji izocyjanianu z poliaminami. Najczęściej tego typu proces prowadzi się dwuetapowo. Pierwszy etap to wytworzenie prepolimeru. Natomiast drugi etap polega na reakcji prepolimeru z mieszaniną poliamin napełniaczy oraz środków pomocniczych. Materiał ten możemy spotkać pod postacią jakimi są: Izolacje polimocznikowe. W tym artykule dowiesz się co to jest i jakie jest jej zastosowanie?
Izolacja polimocznikowa, a technologia wykonania
Jednym z ważniejszych czynników, mających wpływ na ostateczny efekt wykonania powłoki, wiąże się z jak najlepszym przygotowaniem podłoża oraz sposobu aplikacji. Materiał ten możemy zastosować na każdy rodzaj gruntu lub tak go przygotować, aby jego użycie było możliwe. Podłoża, które mają być powlekane powłoką polimocznikową muszą być równe, trwałe, suche, delikatnie szorstkie oraz nie mogą posiadać resztek cementu. W większości przypadków wystarczy, że wykonamy szczotkowanie, zamiatanie, mycie oraz piaskowanie. Jakiekolwiek uszkodzenia, defekty powierzchni powinniśmy naprawić przed przystąpieniem do prac związanych z powlekaniem przy użyciu polimocznika. Natomiast w celu poprawy przyczepności do danego podłoża należy zastosować tzw. środki adhezyjne lub podkłady gruntujące. Do każdego podłoża przypisany jest inny rodzaj gruntu. Dodatkowo warto zaznaczyć, że każdy z nich różni się od siebie czasem i ilością warstwy, którą należy nałożyć. Bardzo często nakładanie gruntu trwa jeden dzień, gdyż musimy go nałożyć kilkukrotnie, a pomiędzy kolejnymi warstwami trzeba odczekać do momentu, gdy będzie on całkowicie suchy. Aplikacja izolacji polimocznikowej przebiega bez udziału katalizatorów, a obecność wody nie zakłóci przebiegu tej reakcji. Jednak nie oznacza to, że podczas wykonywania izolacji z zastosowaniem natrysków polimocznikowych powinniśmy w pełni zapomnieć o panujących warunkach, gdyż np. kilka kropel wody nie wyrządzi tutaj żadnych szkód jednak w przypadku, gdy będziemy mieli do czynienia z większą ilością wody – wówczas może dojść do usterek, dodających więcej pracy do wykonania. Oprócz tego temperatura podłoża nie może być mniejsza niż 3 stopnie. W momencie, gdy natryski polimocznikowe prowadzone są na zewnątrz budynku, to prace tego typu nie powinny być wykonywane podczas obfitych opadów deszczu. Wzrastająca temperatura podłoża podczas nakładania się powłoki może powodować powstawanie pęcherzyków. Najczęściej takie zjawisko może występować na takich podłożach jak dach stworzony z papy. Tego typu natryski najczęściej bez przerwy wykonywane są w ramach wszelkich prac budowlanych.
Instrukcje użytkowania
Powłoki polimocznikowe są najczęściej spotykane w formie szczelnych, elastycznych izolacji, mających wysoki poziom odporności na różnego typu związki chemiczne. Niekiedy powłoki polimocznikowe są stosowane w budownictwie, gdzie duże znaczenie ma wrażenie estetyczne, dlatego powinniśmy zapoznać się z zasadami dotyczącymi sposobu ich użytkowania. W zależności od pory roku, rodzaju zabrudzeń oraz intensywności ruchu kołowego i częstotliwości czyszczenia powłoki polimocznikowej, każdy użytkownik powinien na podstawie zawartej instrukcji opracować indywidualny program. W większości przypadków użycie tego typu powłoki może znacząco ułatwić nam czyszczenie, a jedyne co będziemy musieli zrobić, to zastosować odpowiednią impregnację. Najtrwalszym sposobem wykonania impregnacji jest naniesienie cienkiej warstwy np. lakieru poliasparginowego. Produkt ten powoduje, że wszelkie zabrudzenia lekko przylegające do powłoki można szybko usunąć. W momencie kiedy na naszej nowo położonej powierzchni pojawi się żwir, piasek należy się szybko ich pozbyć, gdyż nasza warstwa zacznie się zmywać. W tego typu instrukcji dotyczącej warstwy polimocznikowej, możemy znaleźć także informacje o okresowych przeglądach, które muszą zostać wykonane przez odpowiednich fachowców z doświadczeniem, dokonując tym samym w razie potrzeby poprawek lub impregnując naszą powierzchnię. Producent zaznaczył także jakich błędów należy unikać, a w szczególności dotyczących złego czyszczenia wypustów dachowych, filtrów oraz pozostawionych przedmiotów z ostrymi krawędziami, mogących uszkodzić naszą powierzchnię.